Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оперната вечер по програма "Христо Ботев" е посветена на юбилея на Елена Николай

Събота, 31 януари, от 20.00 часа

Елена Николай

Сигурна съм за всеки българин срещи, като тази, която предстои тази събота са извор на неизчерпаемо вдъхновение и нескрита гордост. Нескрита гордост, защото оперната ни вечер е посветена на една велика българка - Елена Николай. За мен беше истинско удоволствие да прослушам отново и отново всичко, което съхранява Златният фонд на Българското национално радио. Прослушвах и с огромно нежелание отхвърлях картини и сцени от опери, защото ми се искаше да ви представя, колкото може по-цялостно творческата кариера на тази певица, която аз боготворя. Спираха ме в някои случаи само изключително лошото техническо качество на регистрациите, от някои творби реших да използвам само картините в които участва певицата, а и все пак, колкото и голямо да е оперното ни време, и то има край. Но това, което пазим са също нейни изказвания и спомени на нейни колеги за нея. Ще чуете Асен Найденов, певецът Никола Николов и пианистката Елена Миндизова. Има и няколко разговора със самата изпълнителка, които сигурна съм ще бъдат интересни, най-малкото, защото ще се чуе гласът на Николай, специфичната интонация, специфичният български език, на който тя говори и най-важното – самата тя ще сподели истории, които много други само цитират.
Ето и какво съдържа музикалната част на програмата:
• „Аида“ (Верди) - няма отбелязан диригент, но партньори на Елена Николай-Амнерис в този спектакъл на софийска сцена са били Катя Спиридонова - Аида, Петър Райчев - Радамес и Христо Бръмбаров - Амонасро. Ще звучи дуетът на Аида и Амнерис от ІІІ картина. Записът е от 1943 г.
• „Аида“ (Верди) отново запис от София на 10 май 1960 г. с диригент Асен Найденов и с участието на Димитър Узунов и Радка Конфорти. Ще звучи 6 картина.
• „Дон Карлос“ (Верди) гостуване на Никола в София през 1961 г. Диригент Атанас Маргаритов с участието на Георги Генов и Любомир Бодуров, Елена Николай-Еболи – 3 картина.
• „Трубадур“ (Верди) – запис от софийската опера от 8 февруари 1956 г., диригент Асен Найденов с партньор Никола Николов-Манрико, Елена Николай-Азучена – 3 картина.
• Концерт с Пловдивската филхармония  през 1962 г. с диригент Руслан Райчев.
• „Джоконда“ (Понкиели) – театърът в Кремона през 1934 г. с диригент Тулио Серафин и с Бениамино Джили, Джина Чиня, Джана Педерцини, Марио Базиола, Танкреди Пазеро, а Николай е Сляпата.
• „Федора“ (Джордано) - спектакъл от 22 август 1951 г. в общинският театър в Рио де Жанейро, диригент Нино Сандзоньо с участието на Елена Николай-Федора и Бениамино Джили - Лорис.
• „Селска чест“ (Маскани) – запис за Дека от 1956 г. с Марио Дел Монако – Туриду, Анна Мария Анели-мама Лучия, Елена Николай – Сантуца, хор и оркестър на Миланската Скала, диригент Франко Гийоне.
• „Норма“ (Белини) - запис от 19 септември 1953 г. спектакъл в театър „Джузепе Верди“, Триест с диригент Нино Сандзоньо. Адалджиза – Елена Николай, Полионе - Франко Корели, Норма – Мария Калас.
• „Оберто“ (Верди) – запис от 1951 г. с хор и оркестъра диригент Алфредо Симонето. Елена Николай - Куница.
• „Весталката“ (Спонтини) - с хора и оркестъра на Римското радио, Диригент Фернандо Превитали и с участието на Мария Витале - Юлия  и Елена Николай - Великата Весталка.
• „Адриана Лекуврьор“ (Чилеа) – запис от 1950 година, дирижира Федерико де Куполо с Никола Филакуриди – Маурицио, Елена Николай – Принцеса Ди Буйон.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50