Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Другото лице на музиканта”: Аз обичам животните

| обновено на 05.08.15 в 09:41
Ликът на любимото куче (на снимката) на Ерик Клептън е запечатан на обложката на албума му от 1975 г. - There's One in Every Crowd
В живота на Джон Ленън има около 17 котки, сред които са Мажор и Минор, персийките Маша, Шаша и Чаро и т.н. Майката на музиканта кръстила първата на краля на рока (всеизвестно е, че Джон Ленън се е възхищавал от Елвис Пресли). Към никой от любимците си обаче Джон не бил чак толкова привързан, че да го възпее в песен, както прави Фреди Меркюри. Фронтменът на Куин увековечава своята Дилайла в едноименната песен, която става част от албума „Инуендо”. Приятелството между Ерик Клептън и Джордж Харисън също можем да проследим чрез песните - „Лейла” е посветена на съпругата на Джордж, а „Аз си спомням Джип” е създадена в памет на любимото куче на Ерик - ваймаранерът Джип. Ликът му е запечатан на обложката на албума на Клептън от 1975 г. There's One in Every Crowd. Пианистката Елен Гримо основава център за запазване на вълците в Саут Салем, щата Ню Йорк, през 1997 г. Историята започва във Флорида: Разхождах кучето на приятеля ми около полунощ и тогава видях двойка силуети на мъж и животно, подобно на куче, но не беше куче. Беше вълчица. Разговорихме се. Животното прояви явен интерес към мен, макар че беше изключително срамежливо. Срещнахме се отново след месец и тогава тя започна да се обръща и да ме търси с поглед. Беше усещане за мистерия, за среща със свободен дух в мрежата на човешкото пространство. Оттогава започнах редовно да я посещавам и да изучавам живота на вълците. Едното води към другото и както връзката ми с музиката - това, което започва като страст, после се превръща в мисия, която предизвиква непреодолимото чувство за отговорност. Вълците играят жизненоважна роля за околната среда, те са един вид инженери на биоразнообразието в тяхната екосистема в северното полукълбо. Обучението е единствената ни надежда в далечен план за опазване природата и както при класическата музика - най-добрият начин за предаване щафетата е като образоваме децата... - споделя музикантката в интервю пред в. „Дума” при гостуването си в България в края на 2010 г.

21 април



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35