Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се управляват културни проекти

Идеята за „Академията по културен мениджмънт“ в Гьоте институт е на директора на института и един от организаторите на обучителната програма за културни мениджъри – Енцио Венцел, който е отговарял за култура и развитие, като инициатива за подпомагане на артисти и дейци на културата и културните институции в централата на Гьоте институт в Германия.
А другият идеен двигател и програмен директор на обучителната програма на Академията е проф. Леони Ходкевич – преподавател по културен мениджмънт в европейски и американски университети и международни организации. Проф. Ходкевич е българка, която живее и твори във Виена. Писател, журналист, продуцент на проекти.
Академията представлява уникално сътрудничество между местна власт – столична община, софийският университет, неправителствени организации и европейски културни институти и е сама по себе си иновативна културна политика. Според организаторите, страната ни има нужда от подобряване на уменията на мениджърите на културни организации, както и работа с нови публики, социално изключени групи, замиращи зони от града и създаване на връзки между културното наследство и съвременните жанрове в изкуствата.
Следващата фаза на Академията е през месец октомври, като на практика няма пауза между двете фази, защото участниците ще продължат да са в контакт, за да не се изгуби натрупаната досега енергия. През есента се предвиждат разговори по различни теми, свързани с града и културата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53