Международна организация изрази безпокойство от начина, по който в България се реставрират крепости и други паметници. Според Международния съвет за паметниците на културата някои практики са застрашили значимо и видимо редица културни паметници у нас.
От авторитетната международна организация отбелязват, че процесът за развитие на регионите чрез стимулиране на културния туризъм е стимулирал мащабна тенденция на хипотетични реконструкции върху руините на археологически обекти в България. Така, вместо да се открои значимостта на засегнатите паметници, мащабната замяна на липсващите оригинални материали и форми разрушава духа на тези паметници и места.
В писмото, подписано от президента на организацията Густаво Арау, се казва още, че, замествайки оригиналните структури, тези реконструкции на практика фалшифицират историята и причиняват необратима загуба на автентичност.
От организацията настояват за незабавно спиране на провежданите в момента хипотетични реконструкции в страната и осигуряване на подходяща научна оценка на тяхното въздействие.
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg