Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живи спомени и оптимизъм за бъдещето на Смесения хор на БНР в предаването „Български изпълнители“

| обновено на 01.06.15 в 11:52 БНР Новини
Снимка: Василка Балевска

Смесеният хор на Българското национално радио е създаден през 1952-ра година. Основател на състава и ръководител в продължение на четири десетилетия е Михаил Милков – един от най-щедро надарените и вещи хорови специалисти на България, енергичен и обичан хоров водач, с широк репертоарен хоризонт, с необикновено последователна стратегия за изграждането на един съвременен вокален ансамбъл. Той полага фундамента, здравите основи, той съгражда състава.

След „епохата“ Михаил Милков диригенти на Смесения хор на БНР са Андрей Андреев и Никола Липов, а маестро Методи Матакиев отдава последните си 12 златни музикални сезона за работа с елитния хор. Наричам сезоните „златни“, защото всеки един от записите под палката на този толкова разбиращ и усещащ човешкия глас и хоровата и оперна драматургия музикант, носи смисъла на най-високото хуманно послание на изкуство. Днес главен диригент на хора е Драгомир Йосифов. Съставът е имал своите щастливи срещи с личности като Херберт фон Караян, Добрин Петков, Клаудио Абадо, Константин Илиев, Лорин Мазел, Васил Стефанов, Зубин Мета, Васил Казанджиев, Жорж Претр, Милен Начев, Джеймс Ливайн, Росен Миланов, Кшищоф Пендерецки, Емил Табаков, Валерий Гергиев, Иван Фишер, Дмитрий Китаенко, Андреас Херман и много други. Редовни, ежегодни са ангажиментите на хора с оркестъра на Мюнхенска филхармония при изпълнение на крупни ораториални творби.

Хорът обединява 48 квалифицирани вокалисти с подчертан интерес към различните форми на ансамблово музициране. Всеки от певците е и школуван и отговорен солист – ако естеството на артистичната задача изисква участието му в това качество. Съставът се отличава със завидна стилистична компетентност и е способен гъвкаво да реагира на различни диригентски маниери, както и да се справя с разнообразни композиторски почерци – ще чуем това заедно в две предавания – на 15-и и 29-и май. А своите спомени ще споделят двама от основателите на хора, 86-годишният Атанас Парашиков, който е в хора от самото му създаване през 1952-ра г. и неговата съпруга Лиляна Парашикова - в състава от 1954-та г., стояла редом до голямата Александрина Милчева, която в своите най-млади години е била хористка в състава на БНР. Г-жа Парашикова ще ни разкаже и за своята папка за ноти с автограф на Херберт фон Караян, която не сменила до деня на пенсионирането си. От по-младите ни гости – баритонът Деян Иванов (от 8 години в състава на хора) и сопранът Гергана Милтенова (най-ново попълнение в състава отпреди 6 месеца) ще научим, че изпитната комисия по време на конкурс за хорист, макар и да не бива, може и да аплодира спонтано кандидат и как днешните млади певци могат да ни заредят с оптимизъм за бъдещето.
Специални благодарности на Румен Райчев - диригент на Смесения хор на БНР, участник в предаванията, за музикантската и колегиална помощ.









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25