Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Закон за огрев

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
Правителството внася Законопроект за изменение и допълнение на закона за горите. Като всеки публичен документ на управляващите, той би трябвало да защити обществения интерес. А интересът е – умна употреба, възстановяване и развитие на горското ни богатство. Защото то не е за едно поколение.
Според проектопромените няма да се извършват никакви дейности в горските територии през тъмната част на денонощието.
Ще се предприемат мерки по отношение на засилване на контрола върху хората със съответните права за маркиране на дървесината.
Моторните превозни средства, които превозват дървесина, да бъдат снабдени с джи пи ес устройства.
В складовете, където има придвижване и събиране на дървесина, да има камери за постоянно наблюдение.
Ясно е, че предлаганите промени няма да проработят, дори и защото човешкият фактор там ще си нагласи според себе си. Да не говорим, че записите от видеокамери не са и доказателство в съда.
Големият проблем при опазването на горите е износът. Ако няма експорт на необработена дървесина, няма да има поголовна сеч, а отрязаното ще създаде работни места в дървопреработването у нас, а не пушек в комините на съседите. Впрочем на пръстите на едната ръка се броят държавите в Европа, които позволяват този износ. Ние водим. Но нито една власт няма да се реши на това. Защо?


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41