Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията.
През 2022 година, територията на Боянското блато е подложена на множество атаки. Сигнализирано е за засипване с пръст, рязане на дървета, разстилане на земни маси и равняване на терена в частен имот, както и премахване на растителност. През май същата година процедурата за обявяването на блатото за защитена територия поради обитателите му от защитени биологични видове се движи бавно, а районът е застрашен от строеж.
През пролетта на 2024 година се провежда среща на граждани с министъра на околната среда и водите, Юлиан Попов. Гражданската група настоява Боянското блато да бъде признато за местообитание на защитени видове по Закона за биологичното разнообразие и територия от съществено значение. През предходната година активисти успяват да предотвратят унищожаването на блатото, като застанат пред багерите.
В ефира на "Нашият ден" Александър Колев изразява надеждата, че след реализирането на проектите на сдружението, Боянското блато може да стане първият екологичен парк в София. Такъв парк би имал климатични функции, свързани с превенция на наводнения и контролиране на високите температури през летните месеци. Паркът би предоставял достъп до разнообразие от биологични видове и предпазвал града от последствията от климатичните промени.
Според него Боянското блато е уникално, тъй като е част от урбанизираната зона на София. Сдружението цели да създаде защитена зона в градските граници, въпреки законовите ограничения. Това би позволило блатото да изпълнява своите функции на блато.
През август 2023 година Боянското блато е обявено за воден обект от Басейнова дирекция, но тази заповед се обжалва от частни собственици. Сдружението безвъзмездно представлява интересите на Столична община и Район Витоша в административните дела. Българският съд е установил, че блатото винаги е съществувало, като има данни от първата карта на София след Освобождението от 1878 година.
По думите на Александър Колев Боянското блато не е просто воден обект, а носи културното и социално наследство на десетки родове. Местните жители помнят разходките си преди блатото да бъде оградено.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg