В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област.
В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Те са организирани от Оксана Килафли, съпруга на един от командирите на 88-и батальон на морската пехота на Украйна, който е етнически българин и от известно време е на фронта в Източна Украйна. В Болград живеят представители на 30 етнически групи, а българите са само част от тях.
Александра Лазарева разказва за изкуството на плетенето на маскировъчни мрежи в Болградския сутерен. "Плетем, за да защитаваме нашите военни. Ние сме 30 човека, разделени на три групи. Работим на две бригади – вторник и четвъртък, и понеделник и петък. Една мрежа се плете за 2-3 дни. Вече три месеца плетем. Била съм готвач през целия си живот“, споделя тя. Александра казва, че все още не е свикнала с въздушните тревоги, но вече не се страхува. „Вече не ме е страх от нищо. По-рано се страхувах, но вече свикнах.“
В село Чушмелий се ражда украинското вино като бранд, зад което стои украинският българин Иван Плачков, бивш министър на енергетиката на Украйна. Той е бил министър в три правителства и разказва, че в момента се правят разкопки в региона, които разкриват много следи от българско население. Намират се керамични изделия от VIII- IX век.
Иван споделя, че е учил български само от вкъщи, защото СССР е правил всичко възможно, за да не се чувства населението там българско. След 1991 г. българите се чувстват свободно да се заявят като такива. "Тук е започнала България. Ние не сме бежанци", казва той. Иван отбелязва, че е било много трудно за етнически българин да заема високи позиции по времето на СССР. Войната създава значителни трудности за земеделието, споделя той.
Тези разкази от Болград и Чушмелий показват колко разнообразен е животът на българите в Украйна и как те продължават да поддържат своите традиции и култура въпреки предизвикателствата на войната.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg