Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младият виртуоз на виолончелото Ищван Вардай в „Рецитал“ от фестивала във Вербие

БНР Новини
Снимка: vardai.deeqos.com

Вербие е малко градче в южния швейцарски кантон Вале. Известен ски курорт, там през зимата се събират почитателите на снежните спортове, а през лятото е време за класическите „спортове“ – един престижен фестивал, събиращ в своята програма само истински звезди от света на голямата музика.

В „Рецитал“ на 14 юни от 23 часа по програма „Христо Ботев“ ще бъдем сред публиката на този фестивал. С концерт на виолончелиста Ищван Вардай и пианиста Жулиен Квентен, състоял се в църквата на Вербие на 26 юли 2014 година.

Виолончелистът Ищван Вардай е роден през 1985 г. в Печ – Унгария. Едва 12-годишен е приет в класа „Забележителни таланти“ на проф. Ласло Мезо в Музикалната академия „Ференц Лист“ в Будапеща. Завършва през 2004 година. От следващата 2005 г. продължава обучението си в Музикалната академия на Виена при професор Райнхард Лацко. Участва в майсторски класове на Международния фестивал в Сантандер при професорите Наталия Гутман, Гидон Кремер, Юри Башмет, Андраш Шиф, Захар Брон, Владимир Ашкенази и други. Участвал е в Международните фестивали за виолончелисти в Хершинг и Мюнхен през 2007 година. През същата година прави концертен тур в 12 унгарски града. Гастролирал е в Русия, Великобритания, Чехия, Австрия, Италия, Германия, Япония, Холандия.

Като солист се е изявявал заедно с филхармонията на Панония, оркестър Данубия, Австро-унгарски камерен оркестър, Националния филхармоничен оркестър на Великобритания. Ищван Вардай е участвал в няколко конкурса. През 1996 година печели първа награда в унгарския национален конкурс за виолончелисти „Фрис Антал“. През 2000, 2003 и 2004 година получава първи награди в Международния челов конкурс „Давид Попер“. През 2005 г. получава специалната награда на издателството „Беренрайтер“ в конкурса на ARD в Мюнхен. През 2007 година е удостоен с първа награда и специален приз на благотворителния фонд Чайковски на XIII международен конкурс Пьотр Илич Чайковски в Москва.

През 2009 година излиза първия му компактдиск. Той включва музика на Елгар, Прокофиев и Яначек.

През 2014 година печели Първа награда на най-престижния конкурс на Германия – ARD, а „Дейли нюз“ – Унгария го определя за най-добрия челист на света. Ищван Вардай разполага с два инструмента – единият е съвременно чело, а другият старинен – изработен през 1763 година.

Френският пианист Жулиен Квентен е роден в Париж през 1974 година. Започва професионалното си музикално обучение в Женевската консерватория, а през 2002 година получава артистичната си диплома от Университета в Индиана САЩ като ученик на Емил Наумов. В подготовката му за сцена заслуга има и унгареца Дьорд Шандор.

В официалния сайт на пианиста четем, че той е чувствителен музикант с много зрелост и персоналитет. Отбелязва се дълбочината и чистотата на звука в комбинация с безгрешна техника. Концертирал е в „Карнеги хол“ в Ню Йорк, „Концертгебау“ в Амстердам, „Уигмор хол“ в Лондон, „Концертхаус“ във Виена, „Гевандхаус“ в Лайпциг в ред швейцарски градове, на Бетовеновия фестивал в Бон, също в Дрезден, Монпелие... Свирил е и в Близкия Изток, Канада и Япония. Изявява се и като клавесинист. В момента живее в Берлин.

В „Рецитал“ ще звучи музика от Йоханес Брамс, Игор Стравински, Пьотр Илич Чайковски и Мстислав Ростропович.

14 юни, от 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50