Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на българското духовенство

БНР Новини
Доц. Лизбет Любенова, Николай Поппетров и Румен Леонидов в студиото на "Премълчаната история"
Снимка: Емил Николов
Снимка


В продължение на 45 години църковната история и изследванията за нея бяха разрешени само за тесен кръг специалисти, защото вярата в Бог бе официално подменена с вярата в Маркс, Енгелс и Ленин, по-сетне от култа към Сталин и към вожда и учителя на българския народ Георги Димитров. 
Пред последните 25 години такава забрана не съществува, но атеизмът продължава да върлува из душите на всички, които вярвахме, че комунизмът е най-справедливият обществено-политически строй.  Нашите родители бяха кръстени, но не се кръстеха, защото това беше лош знак за околните и много лош пример за  възпитанието на сините чавдарчета, алените пионерчета и младите комунисти, комсомолците.  Подобно поведение бе подлагано най-малкото на публичен присмех и  на злостни порицания, „попщината“ бе често пъти сюжет за вестникарските фейлетони и слагачески карикатури.
Предаването е посветено  на църковната ни история: и премълчана, и неизвестна, и непозната, и не рядко пъти озлочестена и фалшифицирана.  За нея  в студиото ще  разговорят доц. Лизбет Любенова и Николай Поппетров, двама доказани професионалисти, историци, които не се боят да назоват фактите и лъжите с истинските им имена.  Повод за този разговор са двете нови книги на  доц. Лизбет Любенова, които повдигат капака на заключения доскоро сандък, в който миналото на българското ни духовенство бе затворено и недостъпно за по-широката четяща аудитория.


Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05
Гьобекли тепе – археологическият обект е отворен за посещения преди 7 години

Гьобекли тепе – един от най-интересните археологически обекти в Турция

Гьобекли тепе е един от най-новите и най-интересните археологически обекти в Република Турция, където въпросите все още са повече от отговорите, които учените могат да дадат. Гьобекли тепе или Кореместият хълм, както се превежда буквално от турски език, днес е един от най-важните археологически обекти в света. Учените го определят като най-старото..

публикувано на 29.06.24 в 16:25

В Института по полимери към БАН стимулират младите учени

"Тази година проведохме 15-ата научна сесия за млади учени, която е под надслов "Младите учени в света на полимерите", като всичко е започнало по един проект, но с годините са намерени средства и по инициатива на "Института по полимери" към БАН, тази постерна сесия получава своето развитие с цел стимулиране на младите учени", съобщава в..

публикувано на 29.06.24 в 10:05

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Обучение по ненасилствена комуникация организира сдружение "Образователна общност – Варна"

Ненасилствената комуникация, известна още като "език на сърцето", "състрадателен език", "жирафски език" е модел на общуване, който позволява да се свързваме със себе си и с другите, разбирайки и откликвайки на емоционалните си потребности. Прилагането му в личния живот, деловите взаимоотношения и особено в сфери като образованието дава забележителни..

публикувано на 28.06.24 в 13:12