Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-леки от въздуха

Орлина Аспарухова
Снимка: личен архив

Въпреки трагичната участ на митичния Икар, броят на хората, опитвали да открият небето, за да полетят, не е никак малко – далеч преди братя Райт, които осъществяват полетите на моторни летателни апарати, по-тежки от въздуха, се раждат велики мечтатели, превърнали се в откриватели на въздухоплаването с балони и дирижабли. Сред тези романтици има учени – физици и химици като Бартоломео де Гусман и Жак Александър Сезар Шарл, но се намират и индустриалци – производители на хартия като братя Монголфие, както и генерали, наследници на благородна синя кръв като Фердинанд фон Цепелин. Не липсват и романтички:  такива като Мадлен-Софи Бланшар, вдовицата на единия от летците, за пръв път прелетели Ламанша – Жан-Пиер Бланшар, същият, който при този исторически полет на балон с горещ въздух от Дувър до Кале, изхвърля дори панталоните си, за да се приземи заедно със събрата си Джон Джефрис успешно на френска земя. Или мадам Тибъл, която за разлика от госпожа Бланшар, чийто балон при порив на вятъра се взривява, по време на полета си над Лион дори изпяла една ария от опера! Как небето предизвиква и обсебва в своята безкрайност хора като тях – можете да разберете от разказа на Орлина Аспарухова, ръководител на клуб „Орли“ и първата жена, пилот на балон у нас.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има ли добър стрес и как да го разпознаем?

Дали стресът е поредният "тих убиец", или е явление, от което можем да извлечем полза – разговор в "Нашият ден" с Богомил Пешев , млад учен от Института по невробиология към БАН. " Бих казал, че стресът в идеалната си форма винаги е добър . Стресът, противно на това негативно значение, което му се предава, има ролята да ни адаптира към..

публикувано на 16.04.24 в 12:18
Д-р Татяна Брага

Как са се променяли имената на българските преселници в Южна Бесарабия

Масовите преселения на българи в Бесарабия стават на няколко вълни от края на XVIII и първата половина на XIX век. За последните два века българските селища попадат в границите различни държави 9 пъти. Това, както и влиянието от езиковото обкръжение и доминираща култура, води до осезаеми промени в картината на имената им. Д-р Татяна Брага, гл.ас. в..

публикувано на 16.04.24 в 10:05
Проф. Ива Петкова

Прозаичен поглед към офталмологията…

На фона на брилянтната поезия, посветена на най-сетивния и раним орган в човешкото тяло, погледнахме делово и прагматично на тази медицинска специалност. Направихме го заедно с проф. Ива Петкова – водещ офталмолог, хирург и преподавател, ръководител на специализирана болница, с практика в нея и в МБАЛ "Александровска". Обсъдихме най-важните и..

публикувано на 15.04.24 в 13:51
Ликийски гробници

В турския курорт Фетие планината целува морето

Пратеници на турския курортен град Фетие пристигнаха у нас, за да представят красотите му, природата и възможностите за почивка. За разлика от станалите класически Кушадасъ, Анталия   и Бодрум, това селище на Средиземно море не е много популярно сред българите. На мен ми допадна как там боровата гора почти целува морето, разделяна от него само от..

публикувано на 14.04.24 в 17:05

Над 5 тона пластмасови бутилки са събрали деца и ученици в Месеца на рециклирането

От две години Световният ден на рециклирането, инициатива, която официално се координира в България от сдружение "БГ Бъди активен" и е част от кампанията "Искам да съм полезен…Рециклирай ме!" прераства в Месец на рециклирането. От сдружението отправят покана към училища и детски градини да измислят и осъществят прояви, свързани с рециклирането, и..

публикувано на 13.04.24 в 09:35