Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-леки от въздуха

Орлина Аспарухова
Снимка: личен архив

Въпреки трагичната участ на митичния Икар, броят на хората, опитвали да открият небето, за да полетят, не е никак малко – далеч преди братя Райт, които осъществяват полетите на моторни летателни апарати, по-тежки от въздуха, се раждат велики мечтатели, превърнали се в откриватели на въздухоплаването с балони и дирижабли. Сред тези романтици има учени – физици и химици като Бартоломео де Гусман и Жак Александър Сезар Шарл, но се намират и индустриалци – производители на хартия като братя Монголфие, както и генерали, наследници на благородна синя кръв като Фердинанд фон Цепелин. Не липсват и романтички:  такива като Мадлен-Софи Бланшар, вдовицата на единия от летците, за пръв път прелетели Ламанша – Жан-Пиер Бланшар, същият, който при този исторически полет на балон с горещ въздух от Дувър до Кале, изхвърля дори панталоните си, за да се приземи заедно със събрата си Джон Джефрис успешно на френска земя. Или мадам Тибъл, която за разлика от госпожа Бланшар, чийто балон при порив на вятъра се взривява, по време на полета си над Лион дори изпяла една ария от опера! Как небето предизвиква и обсебва в своята безкрайност хора като тях – можете да разберете от разказа на Орлина Аспарухова, ръководител на клуб „Орли“ и първата жена, пилот на балон у нас.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15

Алеф: Ако не бяха те

"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..

публикувано на 15.12.24 в 12:15

Вкаменените блатни кипариси на дъното на Черно море са много добре запазени

Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..

публикувано на 15.12.24 в 11:55