Вотът в гръцкия парламент късно снощи показа, че Атина има желание за реформи. Решението на гръцката криза е вече в ръцете на финансовите министри от Еврогрупата. Ципрас получи внушителна подкрепа от парламента с 251 гласа, но част от депутатите на Сириза не се подчиниха на партийната линия.
Единството на управляваща Сириза понесе удар от неподчинение на депутати. Те отхвърлиха призива на премиера и гласуваха различно от линията на партията. Двама депутати казаха "не", а осем избраха по-допустим вариант на неподчинение с "въздържал се". Бившият финансов министър Варуфакис и още шестима депутати от Сириза дори не отидоха в парламента.
Основната част от опозицията подкрепи предложението на правителството,за да избегне страната фалит. Излизане от еврото и връщане на драхмата въобще не изплаши депутатите от "Комунистическата партия“ и "Златна зора", които казаха "не" и на Европа и на единната валута.
Общо 251 депутати от 300-членния парламент дадоха мандат за преговори за трета кредитна програма.
Много от гърците са разочаровани, че Сириза реално пренебрегна предизборната си програма и се подчини на кредиторите. Медийни анкети показват, че хората смятът избора на депутатите като "по-малкото зло" пред хаоса от излизане от еврозоната.
Сценарият за оставка на правителството вече се отхвърля от политическите коментари, но в близките дни се очакват съществени промени в състава на кабинета на Алексис Ципрас.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg