Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Летящият холандец” от Вагнеровия фестивал в Байройт 2014

БНР Новини
Сцена от „Летящият холандец” на Рихард Вагнер, Байройтски фестивал, 2014 г.
Снимка: bayreuther-festspiele.de

В съботната вечер ще се посветим на автентичния дух на Вагнеровия фестивал в Байройт с документални записи от спектакли, състояли се миналото лято и реализирани под палката на Кристиан Тилеман, Кирил Петренко и Аксел Коблер -  фрагменти от „Рейнско злато” и „Танхойзер”, а в първите два часа и половина - романтичната опера в три действия „Летящият холандец”.
В началото на 1839 г. Вагнер е поканен за диригент в Кралския театър на Рига. Заради проблеми с кредиторите той е принуден да предприеме рисковано пътуване през Прусия и Норвегия по море. Така от Рига до Лондон пътува заедно със съпругата си Мина цели три седмици. Именно това силно впечатление от съприкосновението с норвежките рифове и фиорди и бурните вълни събуждат въображението на твореца и го вдъхновяват да напише опера по легендата за Летящия холандец, в която централната тема е изкуплението чрез любов (една любима вагнерова тема). В своята „Автобиографична скица” (1843) самият композитор споменава, че е силно повлиян от сатиричната новела „Спомените на господин фон Шнабелевопски” от Хайнрих Хайне, където също се разказва за тази легенда. В крайна сметка Вагнер пише либретото именно по тази новела.

Изпълнителски състав:
Квангчул Йон - Даланд, норвежки моряк
Рикарда Мербет - Сента, негова дъщеря
Томислав Музек - Ерик, ловец
Криста Майер - Мари, дойка на Сента
Бенджамин Брунс - Кормчия на кораба на Даланд
Самуел Йон - Холандеца
Байройтски фестивален хор и оркестър
Диригент - Кристиан Тилеман

Съдържание на операта „Летящият холандец”

Съдържание на операта „Рейнско злато”

събота, 19 септември от 20 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34