Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чешката следа в българската история и култура

БНР Новини
Народният театър, 1913 от Йосиф Питер - първия школуван график у нас
Снимка: НХГ
След Освобождението през 1878 година младата българска държава се оказва в, така да се каже, в остра нужда от кадри -  квалифицирани, образовани, интелигентни личности, които да ѝ помогнат в конструирането на обществените функции и изобщо на един съвместен институциализиран живот. Разбира се, в армията остават руските офицери, които възпитават българските воини в изкуството на съвременната война, но в областта на правото, науката, културата, образованието и т.н. липсата на подготвени хора се чувства осезаемо. И тогава на помощ идват чехите. Водени от идеята за славянска солидарност, мнозина поданици на Австро-Унгарската империя идват в България, за да помогнат на своите „братя-славяни“ да съградят из основи своя бъдещ държавно-обществен живот. Имената са им безброй, едва ли всички могат да бъдат изброени, но Константин Иречек, братята Шкорпил, братята Прошек, Ярослав Вешин, Иван Мърквичка са познати и обичани от всеки българин. Както казва Давид Бернщейн, преводач от български на чешки: „Много е приятно да си чех в България“. Не зная дали тогавашните чехи са се чувствали като Давид Бернщейн, ако четем записките на Иречек, май като че ли не, но - тъй или иначе - приносът на чехите за българската държава и култура е безспорен.
Тъкмо на този безспорен принос ще бъде посветено предаването, като ще се акцентира на все още течащата изложба в НХГ на Йосиф Питер - родоначалникът на българската гравюра. За тази изложба ще говори нейният куратор Ружа Маринска, а за чешкото влияние и помощ, оказана на българите, ще говоря в по-широк план доц. Ани Бурова, бохемист и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, доц. Добромир Григоров, бохемист и също преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, и доц. Владимир Пенчев, историк, културолог, антрополог и бохемист, преподавател в Софийския университет.




Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05