Всяка минута един човек в света става жертва на трафик. Само за периода 2010 – 2012 г. в ЕС близо 31 хил. души са признали, че са били експлоатирани по този начин. Според Евростат, от тях 80% са жени, а 12 – непълнолетни. 70 на сто от регистрираните жертви са били подложени на трафик с цел сексуална експлоатация. 32 млрд. евро годишно в света са приходите, които получават трафикантите.
Жертвите на трафик трябва да имат гарантиран достъп до специализирана правна помощ, каза Геновева Тишева, управител на БЦДИ:
За да може да бъде идентифицирана и да получи в пълен обем своите права на социална защита пред административни органи, независимо дали ще се развие наказателно производство по случая или не, всяка жертва на трафик трябва да бъде подготвена за евентуална процедура. За съжаление в България няма такава ранна правна помощ, поради което дълго време жертвите на трафик остават неидентифицирани и незащитени. С този проект целим в България това да не се случва и да бъде осигурено държавно финансиране за подобни консултации. Установили сме, че предоставените от експерти на НПО услуги най-добре се възприемат от жертвите на трафик.
Какви са добрите практики по света и опитът на Ирландия, ще научим от координатора на проекта Нуша Йонкова:
В Ирландия, както и в други страни от ЕС, в момента се срещат трудности при осигуряване на правна помощ за жертвите на трафик. Това, което отличава Ирландия от България, е фактът, че имаме независими правни центрове, които сами си обезпечават финансирането посредством фондации от чужбина или чрез местни религиозни ордени. По този начин ние имаме висококвалифицирани и подготвени правни експерти, които работят с жертвите на трафик. Недостатъкът е, че много рядко полицията използва директно тези правни центрове. Има известна доза страх, че намесата на адвокат може да обърка жертвата на трафик, която е свидетел, и да попречи на разследването. Аз работя за правен център в Ирландия, който се нарича Имиграционен съвет, и нашите адвокати подготвят едни от най-добрите свидетели за успешни съдебни разследвания и присъди. Що се отнася до добрите практики, темата на нашия проект ги подсказва. Това е признаването от всички страни-членки на ЕС и особено от властите, които се занимават с трафика на хора, че ранната и навременна намеса правна намеса на адвокат по различните случаи, който да оцени ситуацията, да обясни на жертвата възможностите за избор, обикновено довеждат до резултат, който е от полза не само за жертвата, но и за справедливи присъди на трафикантите.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg