Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Българската гора”

Значението на гората

Снимка: Теодора Михова

„Хубава си, моя горо!” Всеки човек, изпитал красотата и богатствата на гората, възкликва в душата си като поета Любен Каравелов. Омаян от зеления полъх на короните, от сладката, кладенчова вода изпод корените на буките, освежен от шепата дъхави горски ягоди, малини, къпини, пленен от ярките цветове на божурите... И ако сред цялата тази хубост имаме щастието да зърнем мощния благороден елен, понесъл гордо разклонените си рога или дивите кози, застинали грациозно на някой зъбер над дърветата, ще се докоснем до тържеството на дивата природа с удивителни, прекрасни създания и незабравими картини. През всичките сезони. Пленително очарование, обагрено през есента в злато,охра и бакър, а през зимата покрито от заскрежени дантели. Огласяни от стотици птици, горите са най-прекрасните концертни зали на нашия свят. Пак те са източник на топлина и естествен ресурс за различни стопански дейности, за творенията на майстори занаятчии, резбари и художници. „Хубава си, моя горо!”
В поредното издание от цикъла „Българската гора” ще ви представим богатствата на горите в България и на крайградските паркове - любими места за отдих на милиони граждани у нас.
Участници: доцент доктор Георги Костов, инженер-лесовъдите Иван Недков, Ангел Косев, Виктор Михайлов, Петър Заяков, Василий Маринковски, Мико Павлов и професор Иван Палигоров.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15
Орхидея Dactylorhiza incarnata или месесточервен дланокоренник (снимка: Стефан Найденов, група

Орхидеите в България: Епизод 2 – Таксономия и изобилие

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidaceae. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 09.07.24 в 16:30

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21