Непознаването на дефиницията за бежанец води до погрешни дефиниции и погрешното обобщение за бежанска вълна, заяви проф. д-р Ирена Илиева от Института за държавата и правото към БАН, която преподава и в Юридическия факултет на Пловдивския университет.
Тя коментира, че не само по нейно лично убеждение, но от гледна точка на международното право, най-вече на Конвенцията за статута на бежанците, става въпрос за миграционна вълна. Конвенцията за бежанците е един изключително важен договор, България е страна по нея, тя е в сила за нас от 1993 г., има много ясно определение – това са лица, които вследствие на основателни опасения от преследване по точно определени причини бягат от своята страна на произход. Тези причини са следните: раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или политически убеждения. И те са изброени изчерпателно. Не може по други причини, поради които бягат тези лица, да кандидатстват за статус на бежанец. Това е ключовото.
Хора, които бягат поради конфликти, войни, поради природни бедствия могат да бягат, по икономически причини – те не попадат под това определение. И поради тази причина ми се струва, че е необходимо да се говори, да се изяснява на широката общественост.
Проф. Илиева подчерта, че това, което в момента се случва в Европа и ние като външна граница на Европейския съюз, е че ние сме подложени на една миграционна вълна, на миграционен натиск. Разбира се, сред тези хора има такива, които отговарят на определението за бежанец, които имат право да кандидатстват и да получат този статус.
Като преподавател по Международни отношения и в Юридическия факултет на Пловдивския университет, проф. Илиева смята, че точно това обучение е много важно в актуализираната ситуацията, защото може да помогне за работата с бежанци и емигранти.
До края на октомври в ПУ продължава записването за магистърска програма "Международни отношения", в която може да учат и студенти с бакалавърска степен от други специалности, а не само юристи. Те ще получат една солидна подготовка включително по въпросите на миграцията, на правото на убежище, бежанците, шенгенско законодателство, разрешаване на конфликти, малцинствени проблеми и т. н. и аз мисля, че много широк кръг специалисти трябва да имат познания в тази област и те ще бъдат полезни на обществото, те могат да работят на различни места, както в правоохранителните органи, полиция, така също и в общините, социални работници, областна администрация. Всички възможни сфери на живота имат нужда от такива специалисти, които са добре подготвени и да могат да се справят с тези предизвикателства.
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg