Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По следите на древните култури

БНР Новини
Луис Монтеро, Румен Стоянов и Симеон Идакиев (отляво надясно) в студиото на „Един мъж, един микрофон”

В студиото ми гостуваха двама души, чиито живот преминава между Латинска Америка и България - Луис Монтеро и Румен Стоянов. Те са твърде различни помежду си, но имат и нещо общо - интересът им към древните култури.

Румен Стоянов е преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски”, където води курсове по португалска литература и странознание на Бразилия. Но освен това превежда поезия и белетристика от испански и португалски. Достатъчно е да припомня само няколко имена на автори, преведени от него - Габриел Гарсия Маркес, Хулио Кортасар, Борхес, Карпентиер и редица други. Освен това благодарение на него притежаваме на български и „Попол Вух” - епоса на маите киче. Освен това е автор на многобройни книги, статии и есета. Член е на Съюза на българските писатели и на Съюза на преводачите. Пише поезия и проза на български, испански и португалски.
Трудно е да се разкаже всичко за онова, което той е правил и прави, но най-голямото доказателство и признание за значимостта на извършеното от него е удостояването му със званието „Доктор хонорис кауза” от два университета в Бразилия. А съвсем наскоро получи от президента на Португалия още едно изключително високо отличие.

А с Луис Монтеро се познаваме повече от 20 години. Той също върши много неща, които ми е трудно да изброя - едновременно се занимава с културни въпроси като представител на мексиканското посолство, около Коледа може да ви предложи чаша ароматно греяно вино на павилион срещу Народния театър в София, а през лятото, ако се озовете във Варна, можете да опитате удивително вкусни мексикански ястия, приготвени от него.

Трябва да чуете това предаване, за да се убедите колко много прилики съществуват между нас и хората, обитаващи Латинска Америка, да научите повече за древните култури на този континент, които все още крият много загадки.




18 октомври



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България. Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове,..

публикувано на 27.09.24 в 13:15
Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново 1879 г.

Поборници и строители

Септември е месец на българската гордост – на 6-и извършваме Съединението, на 22-и обявяваме Независимостта. Зад всички тези знаменателни събития стоят обаче хората, извършили ги. И ако Денят на Независимостта е повече дипломатически совалки, то Съединението си е истинско народно въодушевление и вдъхновение, извикано от дейността на люде – били..

публикувано на 25.09.24 в 17:32
Проф. Владимир Пилософ

Модерни времена

Под това мото премина разговорът за красивите мигове на израстването и съзряването, но и за отговорността на младите хора. Гост бе проф. Владимир Пилософ: експерт по педиатрия, посветил кариерата и живота си на детското здраве. Той коментира най-наболелите проблеми в тази сфера: педиатричната грижа в България, отношението към ваксините, "завръщането"..

публикувано на 24.09.24 в 12:25

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана – какво и къде може да се види в последните дни на септември, разказва Любов Костова от фондацията. Науката отива на места, където не е била досега чрез поредица от уъркшопи и презентации. Днес и утре (24-25 септември) пътуващият фестивал ще бъде във Видин,..

публикувано на 24.09.24 в 11:11