Под това мото премина разговорът за красивите мигове на израстването и съзряването, но и за отговорността на младите хора. Гост бе проф. Владимир Пилософ: експерт по педиатрия, посветил кариерата и живота си на детското здраве. Той коментира най-наболелите проблеми в тази сфера: педиатричната грижа в България, отношението към ваксините, "завръщането" на болести, считани за изчезнали, влиянието на енергийните напитки и стимулантите, на цигарите, алкохола, социалните мрежи, на обездвижването и метаболитния синдром върху младия организъм.
Голямата болка на педиатъра, който от 1970 година е в тази система, са изгубените ценности във времето: липсата на комплексна грижа и национална детска болница, заличаването на училищното здравеопазване, повърхностните профилактични програми, вредните навици, към които съвремието предразполага.
Началото на съботното издание "За здравето" беше белязано от един емоционален разказ на нашия гост. Бащата на проф. Владимир Пилософ е работил в Радиото – като преводач и говорител в емисиите на френски език, и в детството си бъдещият педиатър често е прекрачвал този праг. А майка му, Тамара Пилософ, е създател на първата клиника по ревматология в България и с право я наричат "пионер на тази специалност".
В минутите на редактора отбелязахме специфичните особености на някои редки болести. В деня за борба с болестта на Алцхаймер обаче отгърнахме друга страница – нарколепсията, за която говорихме с Адриана Андреева. Майката на страдащото от това рядко заболяване момиче разказа пред Кирил Чобанов и пред цялата аудитория за симптомите, проявленията и диагностицирането на болестта, както и за специфичните грижи, които трябва да бъдат полагани за болния.
Проф. Пилософ също коментира темата и в края на срещата ни отправи пожелания и препоръки за здравето на подрастващите, които би трябвало да ползват , но и да контролират съблазните на съвременния начин на живот.
Предаването бе изпъстрено и с различни новини, покани за събития и безплатни прегледи по различни поводи.
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg