Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Програма „Христо Ботев” на БНР – територия на добротворчеството

БНР Новини
Нина Цанева и Венцислав Рангелов в студиото на програма „Христо Ботев“.
Снимка: Кирчо Стоичков

Според ефекта на пеперудата когато в единият край на земята пеперудата трепне с крилца, в другия край се случва земетресение. Така се случиха нещата и в „Нашият ден”. Един от многобройните слушателски сигнали в рубриката ни „Ако зависеше от мен...” ни отведе до Венцислав Рангелов, началник служба КОС на СДВР и главен мениджър на ФК „Сливнишки герой”, който впоследствие стана и наш събеседник, и наш слушател. Венцислав Рангелов чул и се впечатлил от вълнуващ разказ „по радиото” за съдбата на 33-годишния Андрей Димитров от София, на когото след футболна травма се наложило да бъде ампутиран кракът. Преди седмица г-н Рангелов са включи в нашата рубрика и предложи да направи това, което зависи от него – да предложи мачът между ФК „Сливнишки герой” и ЦСКА на 4 ноември да се играе в полза на Андрей, за да се наберат средства за протеза и момчето отново да има възможността да бъде „на терен”. Споделил с изпълнителния директор на ЦСКА Пламен Марков – и идеята била приета. После се оказа, че вълнуващият разказ за Андрей бил излъчен в предаването „12+3” на програма „Хоризонт” на БНР. Автор е колегата Евелина Стоянова. Случи се така, че две програми на БНР – „Христо Ботев” и „Хоризонт” – застанаха зад каузата на Андрей. Подкрепиха ни и от другата национална медия – БНТ. Историята на Андрей беше разказана и на зрителите на БНТ от колегата Благой Цицелков в сутрешния блок „Денят започва”. Захари Захариев – вицепрезидент на Параолимпийската асоциация и преподавател по спортно право в НСА, гледал репортажа и веднага след това ни се обади, за да заяви и своята, много важна в случая подкрепа, за да бъде изготвена подходяща протеза за Андрей и той да бъде насочен как да се включи в параолимпийското движение. И така – „ако до всяко добро същество застане поне още едно...” – така се пееше в песента, така се случи и в нашата история. Разказаната история стана причина в студиото на „Нашият ден” днес да разговаряме за всичко това с главния „виновник” за лавината от добротворчество, заляла ефира по повод проблема на Андрей Димитров от София – с Венцислав Рангелов. Чул дискусията, спонтанно, както му приляга, по телефона с нас се свърза небезизвестният Тити Папазов – отскоро ръководител на баскетболен клуб „Левски” – и с познатия му развълнуван тон заяви, че и неговият клуб ще се включи в благотворителната кампания. Нещо повече – ангажира се да лобира пред по-богатите клубове и лично пред Кирил Домусчиев за по-голяма финасова подкрепа...
Ето това е тя – магията на медиите – да свързват хората: в случая едни хора с проблеми бяха подкрепени от други хора, които намериха възможност и начин да помогнат! Програма „Христо Ботев” отново се превърна в онази територия на добротворчеството, която всички ние понякога посещаваме, независимо от трудното си  ежедневие – просто защото имаме нужда от нея заради собственото си духовно оцеляване.
Сигурна съм, че с такава подкрепа Андрей пак ще играе и ще се върне на терена. В същото време съм сигурна , че много хора, въвлечени в цялата тази история като участници, слушатели и зрители, отново повярваха, че доброто е заразително и че мачът между доброто и злото винаги завършва в полза на първото, колкото и наивно да ни се струва понякога.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41