Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здрав дух без тяло

Снимка: БГНЕС
Държавата намери начин да увеличи със 150 млн лв. приходите си, като въведе данък върху храните с повишено съдържание на сол, захар, кофеин и трансмазнини. Грижа за хората и тяхното здраве? Или грижа за още пари за управление. Които вече са и наместени, според вносителите на предложението.
150 млн лв. е горе-долу двугодишната партийна субсидия, за сведение - една от най-високите в Европа. 150 млн са двайсетгодишните липси на КТБ, които май никой не се е уморил да търси и прибира. Много повече от данъка са парите, които надплащаме за необосновано скъпия ток от т.нар. Американски централи, от слънчевите, вятърните, водните им събратя по подписани, откровено лобистки, да не кажем комисионни договори от няколко правителства. Или от загубите при добива на злато.
Няма човек който да иска да не живее здравословно. И не може управляващите да вменяват вина на хората, които не могат да си го позволят. Това са повечето българи в най-бедната страна на Европа. Те се хранят със заместители, сурогати и оцветители, защото не могат да си купят друго. И го правят напук на управляващата класа, може би и от любопитство докъде може да стигне едно, наричано от някои неправилници „преходно ограбване”.
Не говорим, че новият данък ще засегне и малкото българските производители. Същевременно отваряме широко и безконтролно границите за генно-модифицираните продукти, които са по-вредни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41