За „златните български момчета” този път в Български изпълнители” няма да говорим. Ще мълчим… Но, когато стане дума за „златните български момичета”, обикновено мислим, че става въпрос за прекрасните ни гимнастички в спорта. Всъщност нашите „златни момичета” в музиката са много повече. В операта, да ги броим ли - Красимира Стоянова, Веселина Кацарова, Александрина Пендачанска, Соня Йончева…, в инструменталната музика - Пламена Мангова, Албена Данаилова, Йоанна Каменарска…
В последния час на 20 ноември по програма „Христо Ботев” ще бъдем заедно с пианистката Пламена Мангова - с нейни изпълнения и размисли по различни музикантски и житейски въпроси. Срещата ни с нея се състоя след нейния рецитал на „Аполония” в Созопол и ден преди концерта й с цигуларката Албена Данаилова там. Всеки от тези поредни три дни, тя свири по девет! часа на рояла в Археологическия музей. Споменавам го не за друго, а за да стане ясно, че тук иде реч за много, много труд. За много мисъл и огромно усърдие.
Родена през 1980 г., Пламена Мангова учи при проф. Марина Капацинская в НМА „Панчо Владигеров”, а след това във Висшето музикално училище „Кралица София” в Мадрид при Дмитрий Башкиров и в музикалния колеж „Кралица Елизабет” в Белгия при Абдел Рахман. Лауреат е на междуродните конкурси в Сантандер, Испания, Флоренция и Камбре. През 2007 година печели втора награда на един от най-престижните конкурси - „Кралица Елизабет” в Брюксел. Географията на нейната кариера се простира от Европа до Япония, от Южна Корея до Нова Зеландия.
В предаването ще звучи музика на Шостакович, Моцарт, Бетовен, Хинастера, Шчедрин и Григ.
петък, 20 ноември от 23.00 часа
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg