Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лариса Гергиева: Съветвам всички театри да обърнат внимание на това как в Мариинския театър работим с младежите

БНР Новини
Снимка: operasofia.bg

Тя пристигна в България и тук да работи с млади певци. Двадесет бяха тези, които почерпиха опит от нея. Тя е Лариса Гергиева - сестрата на един от най-знаменитите диригенти в момента Валерий Гергиев. Лариса Абисаловна е ръководител на Академията за млади оперни певци към Мариинския театър, великолепен преподавател, вокален педагог и корепетитор. Аз наистина много обичам преподаването, обичам да получавам добри резултати и ми е интересно, когато мой ученик не може да направи нещо, но аз накрая успявам да получа, това което искам - казва тя с усмивка. Пътува много, изнася концерти с ученици от Академията. Само ден преди да пристигне тук, е завършила голямо концертно турне в Италия, а предстои такова през декември и в Испания. На тези пътувания представя младите таланти. Освен това режисира. В момента подготвя „Демон” на Рубинщайн. Нейната работа е нейният живот. Питам я какво е било детството й, а тя казва, че още оттогава е събирала децата и им разказвала разни неща. Самата аз не помня на какво съм ги учила, но децата седели дълго, както си спомня мама и ме слушали с интерес, дори и тези, които са били по-големи от мен. А с какво са се забавлявали с Валерий? Играехме много, но сега също играем една и съща игра, защото аз подготвям за него опери, а той ги дирижира.
На 14 ноември на галаконцерт тя представи всички ученици от своя курс. Повечето пяха руски романси. На финала самата тя седна пред рояла, за да акомпанира на двете свои ученички. Мога да кажа, че като педагог имам много добри постижения - над 140 са лауреатите ми от международни конкурси, които аз сама съм подготвила. Вероятно затова в Москва, вчера ми дадоха международната награда за изключителен принос към световната култура и за изключителен педагог на името на „Иполитов-Иванов.





Ето и няколко изпълнения на участници в майсторския клас.


















сряда, 25 ноември от 14.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05