Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едно автентично аудио за изтичащото време + podcast

| обновено на 30.09.16 в 08:52 БНР Новини
18
Снимка: Даниела Манолова

Горе-долу 100 години е дълъг отрязъкът от време, който този фичър „реставрира“ и „реанимира“ по своя замисъл. С оглед на общото течене и изтичане на времето това е мини прашинка и тотална илюзия, че можеш да обхванеш последователността на толкова много богати и бурни събития и толкова сложни и непредсказуеми криволици на живота на няколко поколения. С оглед на индивидуалното усещане за времето обаче, връщането назад и издирването на оцелелите късове история, памет и непосредствените конкретни малки свидетелства е сериозно и вълнуващо предизвикателство. Кой е живял преди мен, какво го е вълнувало, кое от всичко това продължава в мен, кой съм аз. Тук реставрацията и реанимацията, която аудио документалистиката предполага, е не само цел, но и път за постигане на една друга, по-скрита, но и по-съществена цел, а именно проследяването в развитие и естествено придружаващото това развитие осмисляне и задълбочаване. Историята на митарствата на Гърневи стана факт благодарение на любопитството и упоритите дългогодишни издирвания на един от тях, Иван Гърнев, който не се поколеба да ме направи съучастник и свидетел тях. Пред очите и пред микрофона ми се получи нещо респектиращо и уникално – българска родова история, която може да бъде проследена от 1827 година насам, при това българска родова история, която „прескача“ в Латинска Америка още преди 90 години и там следите й се губят. Бяха се загубили още през 50-те и историята за необикновените  странствания и губернаторската кариера на Радой, Радой Гърнев, беше започнала да звучи като приказно-легендарна. Обаче правенето на фичъри не е само запис и монтаж. Понякога е благословено дълго и напоително ровене. И в интернет. Понякога ровенето в интернет е дълго и напоително, без да бъде благословено. Това обаче беше и когато случайно попаднах на официален еквадорски регистър от 30-те години на миналия век и текст на заповед за произвеждане в по-горен чин на висш офицер, носещ име Р. Гърнев, тази митологично-фантастична приказка изведнъж придоби плът и кръв. Зад нея изплуваха нови имена, поколения, сложни съдби. Когато към това успяхме да прибавим и десетки снимки на картини от списъците на европейски и световни аукциони и класации на художник, носещ името Кочо Гърнев, още една крехка и ефемерна нишка на тази история за странстванията на хората в пространството и времето стана плътна и осезаема. И така „Митарствата на Гърневи в материалния свят“ е шанс да възстановим и вдъхнем живот на отдавна случили се неща и отдавна живели хора. За Иван Гърнев този фичър беше шанс да намери пътеката към един цял еквадорско - американско - тешевско - мюнхенски гърневски свят, който е избуял през тези 100 години.
И последвалото дълго сценарно - монтажно сглобяване на парченцата от процеса в една нова последователност, в една нова дишаща и плътна действителност се приближава до аудио-писането на роман. Нашата сага обаче е реално случила се, истинска.
Приятно слушане.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15

Епизод 4: Кураж на неочаквани места: Серго и Мария

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 16.03.24 в 08:30

Скритата реалност

Според руския академик Козирев времето е енергия, способна да се разсейва или концентрира. Известните огледала на Козирев променят плътността на времето и доказват, че човешкият мозък е способен да получава информация независимо от географията и от времето. Те предават и приемат информация. Там миналото и бъдещето се преплитат. Според академик Козирев..

публикувано на 15.03.24 в 15:02

Епизод 3: Кураж на неочаквани места: Юлия и Люба

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 09.03.24 в 08:45