Трудно е да се опише за какво се разказва в тази пиеса на Радичков. Тя е написана специално за Радиотеатъра, в началото ще чуете и гласът на самия автор. Ето какво казва той за своята пиеса: …в нея участват Тетка Анастасия и нейната съседка Черната Станка, която носи под полите си голям старовремски железен ключ и от време на време се заголва, за да види дали ключът е още на мястото си; Тетка Анастасия, разбира се, не одобрява това, тя е по-зряла, по-стабилна жена и смята че не е добре, когато една жена се заголва непрестанно, за да види дали ключът е на мястото си; и дали не се е загубил ключът от вратата, макар че женската врата, колкото и добре да се заключва, трябва винаги да е леко открехната, както смятат повечето жени; участва също някой си Цино от село Каменна Рикса, област Монтана; три жени каракачанки със сплетени една в друга плитки, сврака, влак - експрес, който минава с трясък нагоре, сигурно най-бавният експрес на Балканския полуостров; участват още един селски ковач, една глинена стомна, крава, смок синорник – големият смок пазител на нивите. Тетка Анастасия и Черната Станка отиват в гората да берат липов цвят и се готвят преди това да кажат молитвите си, без да са кой знае колко набожни, защото Бог може и да го има в този свят, а може и да го няма, но ти живей тъй, все едно, че го има; времето е унило, военните копаят Царичина дупка, за да се свържат с извънземните, а други естрасенски казват, че над България вали космическия разум… Така описва своят пиеса гениалният Радичков.
Постановката, която ще чуете, е на Иван Добчев, музиката на Теодоси Спасов, участват актьорите: Таня Шахова, Христо Гърбов, Иван Налбантов, Иванка Бенчева, Десислава Спасова, Светлана Янчева и Жорета Николова.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg