Иван Лесов има малък обект за дестилиране с обем от 1000 литра. Според промените трябва или да се пререгистрира или да намали казаните. Казва, че каквото и да предприеме няма да му излезе сметката. Ще се наложи да освободи част от работниците си и най-вече приходите в държавната хазна няма да се увеличат:
Ако имаше поне най-малък смисъл от тези промени, да ги направят, но то няма абсолютно никакъв смисъл. Или поне промените са насочени в посока , която по никакъв начин няма да доведе до увеличаване на парите в бюджета, защото не е този пътят.
Според собственика на тази дестилерия работещите на черно няма да бъдат ударени, ако не се затегне контролът на местата, където се продава алкохол. Вместо това се затягат кранчетата на ракиджийниците и се ограничава производството на истинска ракия, коментира Лесов:
Ракия от грозде и плодове не отива на нелегалния пазар, защото е скъпа. На него отива спирт, разреден с вода, добавени аромати. А в тези съоръжения спирт не може да се обработи, не е възможно технологично да се произвежда спирт. Тоест по никакъв начин с тези промени няма да се намали консумацията на нелегален алкохол.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg