На 19 декември 1843 г. тази история за призраци, известна под заглавието „Коледна песен”, вижда бял свят. Това изобщо не е случайно. Този факт кореспондира не само с календара, а с философията, житейската позиция и амбиции на автора. Чрез създаването и разпространението на специално коледно четиво, което да развълнува и трогне, Чарлз Дикенс е искал да постигне точно определена цел, при това гарантирано оптимално. Вярвал е, че точно това е начинът, по който грижата му за бедните и повсеместната социална несправедливост ще достигне до широк кръг читатели, до голяма част от населението, и ефектът ще е много по-силен, отколкото ако същото това съдържание предложи на същата тази публика във формата на публицистично четиво или памфлет. Бил е вече много популярен, когато е решил, че ще се облегне на тази своя популярност, за да заговори за болка и унижение, за които не се е говорило, и да осигури широк отзвук и рецепция на история, която е едновременно вълнуваща и учеща. А корените на тази история тръгват и от личното преживяване на автора, и от конкретно посещение в отрудения Манчестър, и от други писмени свидетелства за унизително и мизерно детство с репортерски или религиозен характер. Формата на притчата хем увлича с богатството на историите, характерите и драматичното напрежение, хем напътства недидактично, неплакатно, недосадно, непринудено.
С адмирация към големия разказвач Чарлз Дикенс е направена тази радиодраматизация.
И със специалното участие на Ицхак Финци, Богдан Глишев, Стоян Алексиев, Йордан Спиров, Вълчо Камарашев, Пламен Захов, Антония Малинова.
Драматизацията и режисурата са на Бианка Бенковска. Приятно слушане.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg