Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мъдра и поучителна история за различното измерение на празника

БНР Новини
Илюстрация: П.Дж. Линч

На 19 декември 1843 г. тази история за призраци, известна под заглавието „Коледна песен”, вижда бял свят. Това изобщо не е случайно. Този факт кореспондира не само с календара, а с философията, житейската позиция и амбиции на автора. Чрез създаването и разпространението на специално коледно четиво, което да развълнува и трогне, Чарлз Дикенс е искал да постигне точно определена цел, при това гарантирано оптимално. Вярвал е, че точно това е начинът, по който грижата му за бедните и повсеместната социална несправедливост ще достигне до широк кръг читатели, до голяма част от населението, и ефектът ще е много по-силен, отколкото ако същото това съдържание предложи на същата тази публика във формата на публицистично четиво или памфлет. Бил е вече много популярен, когато е решил, че ще се облегне на тази своя популярност, за да заговори за болка и унижение, за които не се е говорило, и да осигури широк отзвук и рецепция на история, която е едновременно вълнуваща и учеща. А корените на тази история тръгват и от личното преживяване на автора, и от конкретно посещение в отрудения Манчестър, и от други писмени свидетелства за унизително и мизерно детство с репортерски или религиозен характер. Формата на притчата хем увлича с богатството на историите, характерите и драматичното напрежение, хем напътства недидактично, неплакатно, недосадно, непринудено.

С адмирация към големия разказвач Чарлз Дикенс е направена тази радиодраматизация.

И със специалното участие на Ицхак Финци, Богдан Глишев, Стоян Алексиев, Йордан Спиров, Вълчо Камарашев, Пламен Захов, Антония Малинова.

Драматизацията и режисурата са на Бианка Бенковска. Приятно слушане.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00