Как ще се развива българската икономика през 2016 година и постижим ли е ръстът от 4.5 %, който спомена премиерът вчера? – това беше темата в първото за годината издание на „Нашият ден“ в четвъртък. В студиото гостува Илия Лингорски – председател на Българската секция на Европейската лига за икономическо сътрудничество. С него коментирахме проблемите и предизвикателствата пред българската икономика през 2016 година, както и шансовете те да се превърнат в успешни решения за нея. Вътрешно и външнополитическите предизвикателства през 2016 година, цените на горивата и на енергоносителите изобщо, еврофинансирането, по-близките и по-далечни конфликти до нашата граница – това бяха основните акценти в предаването ни днес. Що се отнася до ръста от 4.5%, Илия Лингорски коментира: „Трябва да имаме високи цели. Дори ръст от 4.5 процента не е висока цел за България. Не можем да догоним европейските страни с такава цел. По-важно е, обаче, да погледнем каква е структурата на българската икономика и къде е реалният потенциал за растеж и развитие. Големият въпрос за българската икономика е разширяваме ли ние нашата капиталова база в индустрията, в индустрията на услугите също, или икономиката ни е на фискални дефицитни стероиди, на фискален фаст фуд така да се каже и целият и растеж идва от разходната част на бюджета. Наистина ли, според коментара на някои икономисти, България развива един разходен капитализъм, в който държавата е водеща и от нейните харчове единствено зависят растежът и посоката на развитие на българската икономика?“ Още от коментара на Илия Лингорски за икономиката ни през 2016 година, както и информацията, която получихме от Ивелина Пенева, главен директор на ГД „Европейски фондове за конкурентоспособност“, за първите връчени договори по първата процедура на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ можете да чуете в звуковия файл.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg