Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е прогнозата за развитието на българската икономика през 2016 година

БНР Новини
Нина Цанева и Илия Лингорски в студиото на "Нашият ден"
Снимка: БНР

Как ще се развива българската икономика през 2016 година и постижим ли е ръстът от 4.5 %, който спомена премиерът вчера? – това беше темата в първото за годината издание на „Нашият ден“ в четвъртък. В студиото гостува Илия Лингорски – председател на Българската секция на Европейската лига за икономическо сътрудничество. С него коментирахме проблемите и предизвикателствата пред българската икономика през 2016 година, както и шансовете те да се превърнат в успешни решения за нея. Вътрешно и външнополитическите предизвикателства през 2016 година, цените на горивата и на енергоносителите изобщо, еврофинансирането, по-близките и по-далечни конфликти до нашата граница – това бяха основните акценти в предаването ни днес. Що се отнася до ръста от 4.5%, Илия Лингорски коментира: „Трябва да имаме високи цели. Дори ръст от 4.5 процента не е висока цел за България. Не можем да догоним европейските страни с такава цел. По-важно е, обаче, да погледнем каква е структурата на българската икономика и къде е реалният потенциал за растеж и развитие. Големият въпрос за българската икономика е разширяваме ли ние нашата капиталова база в индустрията, в индустрията на услугите също, или икономиката ни е на фискални дефицитни стероиди, на фискален фаст фуд така да се каже и целият и растеж идва от разходната част на бюджета. Наистина ли, според коментара на някои икономисти, България развива един разходен капитализъм, в който държавата е водеща и от нейните харчове единствено зависят растежът и посоката на развитие на българската икономика?“ Още от коментара на Илия Лингорски за икономиката ни през 2016 година, както и информацията, която получихме от Ивелина Пенева, главен директор на ГД „Европейски фондове за конкурентоспособност“, за първите връчени договори по първата процедура на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41