Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Комисията за защита от дискриминация – какво трябва да се промени, за да бъде по-полезна на гражданите

Сигурно много от нашите слушатели ще си спомнят за ентусиазма преди десетина години, когато се създаваше Комисията за защита от дискриминация... малко преди България да стане член на Европейския съюз. Тогава много от нашите сънародници бяха силно заинтересувани от дейността на новия тогава орган и бързаха да споделят свои проблеми с комисарите...
По закон Комисията има доста правомощия, като например да глобява виновните според нея, да се произнася, когато комисарите решат, че има случай на дискриминация, и да дава неподлежащи на обсъждане предписания... Въпреки това почти всеки втори, оплакал се в комисия от каквато и да било дискриминация, на всеки втори му се налага да мине и през съдебна процедура, тъй като недоволните от решенията на комисията бързат да дадат нейни предписания на съд.
Изникна вече въпросът – какво трябва да се промени, за да заработи Комисията така че да помага бързо, ефективно, и разбира се, безплатно на гражданите... в много от случаите разследването не се води както трябва, не се търсят различни варианти и съдът понякога решава в полза на дискриминиращия, а не както е редно - в полза на дискриминирания...
Ясно е, че работата на комисията трябва да се промени, и най-вече да се търсят по-компетентни сътрудници сред администрацията и по-гъвкаво подхождане към проблемите на гражданите...


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12