Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Домашните любимци – учители по човещина“: Екзотичните питомци у дома

БНР Новини
Игуаната, често наричана домашен дракон, става все по-популярна като домашен любимец.
Снимка: БГНЕС

Какво би трябвало да знаят за терариумите и тераристиката влюбените в екзотиката хора, които биха искали да отглеждат в къщите си влечуги, земноводни, змии, паяци и други атрактивни, но недолюбвани от мнозина създания, родени в джунглата и живеещи в екстремни природни условия? Как могат повече от приятно да изненадат със своето поведение и способности слуха и зрението на своите стопани т.нар. „амбистоми“ и някои тропически насекоми? Защо невестулката и земеровката, наред с декоративното виетнамско прасенце могат да се окажат сред най-трудно отглежданите от човека в неговия дом, животни? И с какви странни моди за опитомяване на дивата фауна в домашни условия, са свързвани редица ексцентрични звезди от артистичния свят в миналото на Холивуд?
В предаването гостуват золозите Стоян Лазаров и Николай Симов от Националния природонаучен музей при БАН и Димитър Веселинов – един човек, извървял еволюцията от времето, когато е отглеждал рекордните около 50 животински вида с различни размери на площ от 12 квадратни метра в дома си до днес, когато му стига преклонението пред живота в неговата естествена среда.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35

Българомразци има, а българолюбци?

Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..

публикувано на 14.11.24 в 09:25

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..

публикувано на 13.11.24 в 12:58

Предиабетните състояния и съвременните подходи в лечението на диабет тип 2

Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..

публикувано на 13.11.24 в 11:14

За малнутрицията – оптимистично и песимистично

Горе-долу преди година в "Познати и непознати" говорихме за борбата на майките и специалистите, които се грижат за хора с малнутриция и за малката им/голяма победа – в списъка с храните, които НЗОК заплаща, бяха включени и специалните храни за техните деца. Съобщихме и радостната новина, че над 550 български деца и възрастни вече ще получават..

публикувано на 13.11.24 в 09:50