Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изпадането в подземието според Достоевски

БНР Новини

Въпреки че е написан в края на 19 век, романът „Братя Карамазови“ демонстрира поредица от основни елементи на модерното писане, модерната литература и модерното художествено съзнание, които намират своите привърженици и последователи в поколения писатели от целия свят. Достоевски използва разнообразие от повествователни техники. Въпреки че познава добре много от мислите и чувствата на своите герои, разказвачът се представя като самопровъзгласил се писател, който обсъжда толкова често в романа собствените си постъпки, маниери и лични усещания, че се превръща в герой. Гласът на разказвача така неусетно продължава мислите на георите, дори най-съкровените, че успява да се слее с тях. Техниката на отклоненията, на използване на големи, завършени и внесени в повествованието относително самостоятелни истории дава перспектива и различни пътища към откриването на истината. Изразът на вътрешната същност на всеки човек в индивидуалния стил на речта прави героите различни и необикновени, всеки по свсему. Достоевски не разчита на един източник или само на групата на главните герои, за да предаде темите на своя роман, а използва различни гледни точки, разказите на различни герои и обръщането към нови герои в текста на романа.
…Скок в пропастта, в меандрите и тайните на виновността и на обсесията… е определението на втората част - „Иван“ на проекта „Долината на смъртната сянка“ според френската критика.

Радиоверсията е реализирана през 2005 година от режисьора Иван Добчев и композитора Асен Аврамов. Участват: Христо Петков, Радко Савов, Цветан Алексиев, Красимир Доков, Жорета Николова, Диана Добрева и Йордан Биков.

Изпадането в подземието, изпадането в пропастта, е причинено от унищожаването на вярата в съществуването на всеобщи правила.

                                                                                                                                                                             Достоевски



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05