В превод от английски „дрон“ означава „търтей, безделник“. Само че от военна технология и хоби за последните десетина години въпросните „лентяи“ все повече се превръщат в част от телекомуникациите, рекламата, туризма, киноиндустрията, селското стопанство, транспорта, много други производства, социални дейности и услуги. Дронове вече се използват за огледи на имоти, снимки на сватби и футболни мачове, за разнасяне на пици, засаждане на дървета, фотографиране на местопрестъпления, издирване на изчезнали хора, проследяване на животни, подпомагане на спешната медицинска помощ, решаване на проблеми при аварии, екокатастрофи и природни бедствия. Дронове откриха под водата легендарен кораб на Хенрих V. Пак дронове се извисиха над някои от испанските плажове в помощ на водните спасители. В Нова Зеландия започнаха да пасат овце с тяхна помощ, а в Китай се появи и първият дрон, който може да превозва в продължение на 23 минути пътник с тегло до 100 килограма. Но защо все по-често чуваме, че в най-скоро време се задават войни между дронове? Как би могло да се противодейства на шпионски и криминални дронове? Ще се превърнат ли тези безпилотни летателни апарати в част от всекидневието ни и какво бъдеще им предричат специалистите по въздухоплаване, които в някои страни вече въвеждат специално законодателство за опазване на своята национална сигурност? За да се ориентираме в благородните и безскрупулните способности на тези хвъркати машинки, задвижвани чрез дистанционно управление или по предварително зададен с помощта на GPS маршрут, наш гид от птичи поглед е един от първите професионални обучители за управление на дронове у нас Трифон Михайлов.
Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..
Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..
Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..
Горе-долу преди година в "Познати и непознати" говорихме за борбата на майките и специалистите, които се грижат за хора с малнутриция и за малката им/голяма победа – в списъка с храните, които НЗОК заплаща, бяха включени и специалните храни за техните деца. Съобщихме и радостната новина, че над 550 български деца и възрастни вече ще получават..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието,..
Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg