Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родопите и родопчаните от началото на ХХ век през погледа на един фотоапарат

БНР Новини

На 18 февруари се откри в галерия „Сердика“ към Министерството на културата впечатляваща фотоизложба: „Места и лица от Родопите и Беломорието. Крум Савов (1882-1949)“. Изложбата, както личи по заглавието, представлява фотоси на фотографа („кадърджията“ както са го наричали неговите „модели“) Крум Савов, правени в началото на ХХ век в Централните Родопи и Беломорието (тогава все още в рамките на Османската империя). Снимките са уникални, запечатали са знаменателни моменти от историята и бита на тези места – комитаджийски чети, полкове (по време на българското настъпление през Първата балканска война 1912), сватби, покръствания на помашкото население, трудови дейности и фолклорни празници. Изобщо едно безценно богатство, което благодарение на Държавния архив - Смолян, Историческия музей - Асеновград и Регионалния етнографски музей - Пловдив и с безценните усилия на фотографа Иво Хаджимишев, музейните и архивни работници Зоя Начева, Коста Начев, Ангел Янков, Елена Стоянова, Мина Христемонова, Роси Бикова и с безкористната финансова помощ на дарителите за осъществяване на изложбата и каталога към нея семейство Нели и Робърт Гибсън, намери своята публика в галерия „Средец“ и събра възторжени акламации на професионалисти-фотографи, историци, етнолози, архивари, фолклористи, народопсихолози и други културни дейци.
Тъкмо за тази изложба говорим в предаването „Премълчаната история“ на 24 февруари 2016 г. Личността на Крум Савов е в центъра, но не само – може би най-важни са запечатаните на снимките живи хора, чиито неподправени образи благодарение на модерната техника достигат до нас след повече от 100 години. Срещаме се с един край и неговите жители, запазили по онова време все още автентичните си обичаи, вярвания, предразсъдъци и суеверия, едно от които е например, че не бива да заставаш пред фотоапарата, защото снимката ще открадне душата ти. Крум Савов се е преборил с тези архаични представи – къде по-успешно, къде не чак толкова, но във всички случаи ни е оставил оригинално свидетелство за онова време и неговите обитатели. Та тъкмо за времето и обитателите му говорихме в предаването с: фотографа-артист Иво Хаджимишев, етнолога д-р Иглика Мишкова, Зоя Начева, директор на Държавния архив - Смолян, и Михаил Груев, директор на Държавната агенция „Архиви“.

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епизод 1: Божественият цвят на какаовото дърво

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте..

публикувано на 04.12.24 в 12:32
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20