Като от кукленска къща са фигурките, които събират погледите на всеки, спрял пред Цайтглоке, известната бернска часовникова кула. Шутът, облечен в червени дрехи, с червена шапка на главата, украсен със звънчета, прилежно седи между две златни камбанки и дърпа с ръцете си невидими въженца. Под него е фигурата на брадатия Кронос, единият от титаните в древногръцката митология, който води времето към смъртта. Жителите на Берн го наричат Ханс фон Тан. В едната си ръка държи, меч, а в другата – пясъчен часовник, който обръща, когато удари камбаната. Под Кронос в кръг се изреждат фигурки на хора и животни: мечка с коронка на главата, рицари, конници… Малко златно петле, встрани от тях, размахва крила, за да отбележи смяната на часа. От другата страна на Кронос стои изправен лъв.
Часовникът е поставен за първи път през XV век. Всъщност, часовникови циферблати има и на източната, и на западната фасади на кулата. Този на запад е под фреската на художника Виктор Зурбек „Началото на времето“, изобразяващ отново Кронос, с развята пелерина. Под циферблата е нарисувано изгонването на Адам и Ева от рая. Часовникът на източната фасада отмерва, както часовете, изобразени със златни римски цифри, така и смяната на зодиакалните знаци. Той показва още деня, месеца и фазите на Луната.
Още за бернския Цайтглоке можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg