„Деца в институции“ – така наричаме децата, за които се грижи държавата… Те живеят и растат в домове за деца, лишени от родителски грижи, в модерните центрове от семеен тип и още куп „институции“ … Случва се понякога на улицата на някое от тези деца да изгрее слънце – да го осиновят или пък да намери приемни родители … Но истински щастлив край на тези тъжни съдби се получава, когато тези деца се върнат в биологичните си семейства. Достатъчно ли се работи за превенция на разделянето на детето от семейството, което е единственият начин да се затвори входа към институциите; какво предстои да се обсъди на конференцията „Разкази с щастлив край“, чиито организатор е коалиция „Детство 2025“ и какъв е приносът на организациите, членуващи в нея за решаването на проблемите, свързани с процеса на деинституционализация – за всичко това разговаряме с координатора на Коалицията Пламен Стоянов, който е и изпълнителен директор на SOS Детски селища, България, и Георги Симеонов, изпълнителен директор на българския клон на фондация „Надежда и домове за децата“.
Защо не съм и аз поет, поет като Пишурката? Ех, че ода бих направил на баба си на хурката! Така в „Защо не съм“ Ботев се измайтапи с Кръстьо Пишурка преди около век и половина и оттогава се подсмиваме и ние. А Кръстьо Пишурка е много достоен възрожденец и будител – прави първите стъпки в съвременния български театър, създава..
Където и каквото и да работим, езиковото общуване е неизбежна част не само от собствената ни трудова дейност, но и от взаимодействието с колеги, началници, подчинени, клиенти, партньори и т.н. И дума да няма, че говоренето или по-точно разговарянето може да подобри постиженията ни, взаимоотношенията в екипа, че дори и здравето ни, но може да причини..
Какво означава уроците да пораждат интерес у децата, какво означава да не се пишат оценки и колко лесно е да отглеждаме и щастливи, и знаещи, и можещи деца. Доколко актуална и приложима е днес т.нар. „Сендова система“ или още за проекта на времето – „Проблемна група в образованието“. През 1979 г. акад. Благовест Сендов казва, че компютърът може да се..
Светилището на истината (The Sanctuary of Truth) е едно от чудесата на Тайланд. Това е най-големият храм в света, построен изцяло от дърво, без помощта на нито един пирон. В него и най-тъмното ъгълче изобилства от художествена резба, а всяка скулптура е изпълнена с философски смисъл. Според мен, той е една от добре пазените тайни на иначе широко известния..
Васил е любител на пътешествията, посещава 30 държави на 4 континента. Казва, че най-вълшебните места за него са Андите и джунглата на Амазонка. Пътуванията му го вдъхновяват да опознае нови култури и общества. Вярва, че човек не бива бързо да препуска през туристически обекти, а да прекара време, впускайки се в дълбините на местните традиции и обичаи,..
Какви са последиците от Covid-19 за системите в нашия организъм? Все повече данни се събират. Оценка на сърдечно-съдовата система при пациенти след..
Лекарите от УМБАЛ "Св. Анна" приложиха плазмафереза, за да спасят 60-годишен мъж от тотална парализа в резултат от развитието на синдрома Гилен-Баре, в..
Може би конкретните събития около встъпването в длъжност (или както го наричат напоследък инаугурация) на новия президент на САЩ Джо Байдън изглеждат като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg