Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикалните градове на България - Плевен

Снимка: www.pleven.bg



Плевен - град в Северна България, известен с това, че там са родени оперните величия Гена Димитрова, Катя Попова, Христо Бръмбаров, Асен Селимски. През 1920 година в читалище „Съгласие” се поставя първото представление със самодейни певци и оркестранти, а през 1971 се слагат и основите на Общинска опера с постановките на „Травиата” от Джузепе Верди и „Албена” от Парашкев Хаджиев. Свири Плевенската филхармония под палката на диригента Димитър Карагьозов, режисьорите и солистите са от Софийската опера или от Русе, Варна, Пловдив. Всичко се случва под ръководството на Маестрото - проф. Христо Бръмбаров. През 1973 година главен диригент на Плевенската филхармония става Георги Нотев, а с тържествен спектакъл на операта „Риголето” през януари 1975 и приличното присъствие на тогавашния председател на Комитета за култура Павел Матев е прочетен указът, с който Плевенска общинска опера става Плевенска държавна опера „Христо Бръмбаров”. Тя съществува до 15 септември 1994 г., когато отново с указ на министерство се закрива Народна опера с филхармоничен оркестър „Христо Бръмбаров” и се създава нов Институт - Плевенска филхармония с открита оперна сцена. Разбира се, реформите не стигат до тук и в периода 2009-2010 година от оркестъра са съкратени 20 щатни бройки, а допълнението „с открита оперна сцена” е премахнато от името на музикалната институция.
До тук са сухите факти. Какво се крие зад тях обаче, какви са съдбите на хората, обвързали живота си с Плевенската филхармония, какво си спомнят те за първите стъпки на оркестъра - това научаваме от личности, които могат спокойно да бъдат определени като живата история на състава.
Какво разказаха те, слушайте в предаването „Студио музика”.

Предаването е в памет на Олга Камбурова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30

Отбелязваме 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет"

Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала...

публикувано на 09.08.24 в 12:30

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", август 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 08.08.24 в 09:05