Извезано е от жителите на град Самара, от игуменката на метоха и подарено на българското опълчение. Жителите са събирали средства – рубли и копейки, за да купят плат, за да изработят знамето.
Знамето е приковано в незабравим ритуал в румънския град Плоещ, когато по време на церемонията се излива пороен дъжд.
Художникът проф. Ярослав Вешин рисува Никола Корчев със знамето през 1911 г., а опълченецът е получил лична заповед от цар Фердинанд да позира за картината. Фона на картината майсторът на четката „снема“ непосредствено на връх Шипка.
По време на рисуването на картината, винаги когато дядото е позирал, е присъствал и Иван Вазов, разказва внучката на Никола Корчев Константина Корчева. Смята се, че може би това е вдъхновило Вазов за написването на „Опълченците на Шипка“ и „Епопея на забравените“.
Само днес от 10.00 до 18.00 часа посетителите в Националния военно-исторически музей ще могат да видят оригинала на Самарското знаме. Обикновено знамето се показва само на юбилейни годишнини от Руско-турската освободителна война. Сега поводът е..
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg