Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подбрана класика в зала „Тоскана конгрес“

БНР Новини
„Кремерата Балтика“ и Гидон Кремер (в средата)
Снимка: Юлия Атцмансторфер

„Тоскана конгрес“ е фестивалната зала на град Гмунден, Горна Австрия. Тук се провеждат големите концерти на Залцкамергут Фествохен Гмунден. В последните години летният културен фестивал „набъбна“ в целогодишен, с есенни и Великденски издания, а за първи път тази година и със зимен формат. Програмата озаглавена „Снежна вихрушка“, завърши с концерт на Гидон Кремер, „Кремерата Балтика“ и Юлиана Авдеева. Младите оркестранти от Литва, Латвия, Естония, Русия, Молдова и Украйна очароваха публиката в пълната концертна зала. Те концертираха изравнено, балансирано и с перфектни встъпления без диригент. Едно удивително постижение! Оркестърът откри вечерта с „Картини от изток“, 6 импромпюта, опус 66 от Роберт Шуман в обработка на Фридрих Херман. Гидон Кремер, цигулар от световна величина, основател и ръководител на състава, майсторски изтъкна мекия тон на своята цигулка „Амати“ във филигранните мелодии на Менделсоновия концерт за цигулка и струнен оркестър в ре минор. Във втората част на концерта публиката възнагради младата и многообещаваща руска пианистка Юлиана Авдеева с викове „браво“. Авдеева и „Кремерата Балтика“ изпълниха клавирния квинтет във фа минор, опус 18 на по-малко познатия съветски композитор от полско-еврейски произход Моисей (Мечислав) Вайнберг в обработка за пиано, струнни и тимпани от Андрей Пушкарев. Клавирният квинтет внесе острота, зрялост и философска дълбочина в концертната програма. А по мащаб на изразните средства и музикален потенциал произведението „се разгъна“ до големината на една симфония за пиано, струнни и тимпани, при това с осезаемо стилистично влияние от музиката на Шостакович.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34