Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки”: Алма Малер

Снимка: alma-mahler.at
Алма Малер – жената-предизвикателство, наричана дори „чудовище”; любимата на прочути мъже; съпругата на композитора Густав Малер, архитекта Валтер Гропиус и писателя Франц Верфел; жената-творец и почитател на изкуството и не на последно място: една от най-известните музи на ХХ век!
Алма Мария Шиндлер е родена на 31 август 1879 г. във Виена в артистичното семейство на художника-пейзажист Емил Якоб Шиндлер, един от изявените творци в Хабсбургската монархия, и оперетната певица Ана фон Берген, родом от Хамбург. Алма израства заобиколена от изкуство и никак не е чудно, че се посвещава на него и любимите й мъже са все изявени личности в света на изкуството и културата. Прекарва с часове в студиото на баща си, той е възхитен от нейните музикални и литературни интереси и още в невръстна възраст я запознава с „Фауст“ на Гьоте. Алма обожава баща си, но когато е на 13 той умира.
Алма Малер създава над 100 песни, безброй инструментални пиеси и начало на една опера. За наше съжаление обаче оцеляват само 16 песни, останалите нейни творби се загубват по време на Втората световна война. През 1946 г. Алма Малер-Верфел става американска гражданка и се премества в Ню Йорк, където продължава да е важна фигура в културния живот. Ленард Бърнстейн я счита за „живата връзка“ с Густав Малер и Албан Берг (през 1921 г. Берг посвещава на Алма своята опера „Воцек“). А тя продължава да публикува песни, два сборника с писмата на Густав и мемоарите си. Няма да сбъркаме, ако възкликнем, че животът й е артистична амалгама от страстите на любовта и изкуството!
Животът на Алма Малер-Верфел преминава в подкрепа на известни европейски и американски творци в различни области на изкуството, но общественото мнение за нея обаче не е еднозначно. За едни тя е велика, за други - фатална жена!

11 октомври



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яман Хюсмен (вляво) и Васил Велев - председател на УС на АИКБ

Еврика! Успешни българи: Яман Хюсмен

Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Проф. Климент Найденов: Климатичните промени променят и вкусовете на хората

В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е активен член на Explorers Club Bulgaria - първата по рода си неправителствена организация у нас, посветена на напредъка в научните изследвания и..

публикувано на 10.02.25 в 16:15

В България се срещат 22 вида птици, заплашени от изчезване

Тази година се проведе 49-ото преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България (от 16 до 19 януари). В рамките на 4 дни, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), Зелени Балкани, Регионалните инспекции по околна среда и водите (РИОСВ), Българската..

публикувано на 10.02.25 в 15:50

Анатомия на страха: Епизод 2 – влияние и подходи за овладяване на страха

В този втори епизод от поредицата говорим за това как страховете влияят на различни аспекти от живота ни и за някои от предпоставките, отключващи хроничен стрес. Научаваме и какви са основните принципи на логотерапията, наричана още "Третата Виенска школа по психотерапия". Нейн създател е Виктор Франкъл, преминал през четири концентрационни..

публикувано на 10.02.25 в 14:10

Новият китайски модел изкуствен интелект стимулира науката

B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи  ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви  нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в  Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..

публикувано на 09.02.25 в 11:15