Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки”: Алма Малер

Снимка: alma-mahler.at
Алма Малер – жената-предизвикателство, наричана дори „чудовище”; любимата на прочути мъже; съпругата на композитора Густав Малер, архитекта Валтер Гропиус и писателя Франц Верфел; жената-творец и почитател на изкуството и не на последно място: една от най-известните музи на ХХ век!
Алма Мария Шиндлер е родена на 31 август 1879 г. във Виена в артистичното семейство на художника-пейзажист Емил Якоб Шиндлер, един от изявените творци в Хабсбургската монархия, и оперетната певица Ана фон Берген, родом от Хамбург. Алма израства заобиколена от изкуство и никак не е чудно, че се посвещава на него и любимите й мъже са все изявени личности в света на изкуството и културата. Прекарва с часове в студиото на баща си, той е възхитен от нейните музикални и литературни интереси и още в невръстна възраст я запознава с „Фауст“ на Гьоте. Алма обожава баща си, но когато е на 13 той умира.
Алма Малер създава над 100 песни, безброй инструментални пиеси и начало на една опера. За наше съжаление обаче оцеляват само 16 песни, останалите нейни творби се загубват по време на Втората световна война. През 1946 г. Алма Малер-Верфел става американска гражданка и се премества в Ню Йорк, където продължава да е важна фигура в културния живот. Ленард Бърнстейн я счита за „живата връзка“ с Густав Малер и Албан Берг (през 1921 г. Берг посвещава на Алма своята опера „Воцек“). А тя продължава да публикува песни, два сборника с писмата на Густав и мемоарите си. Няма да сбъркаме, ако възкликнем, че животът й е артистична амалгама от страстите на любовта и изкуството!
Животът на Алма Малер-Верфел преминава в подкрепа на известни европейски и американски творци в различни области на изкуството, но общественото мнение за нея обаче не е еднозначно. За едни тя е велика, за други - фатална жена!

11 октомври



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40
доц. д-р Станимир Колев и Ани Костова

Доц. Станимир Колев: Работим по проект за синтезиране на кислород на Марс

Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите.  "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..

публикувано на 04.11.24 в 10:10

До Бора Бора се пътува най-малко три дни, но си струва!

Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души. Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато..

публикувано на 02.11.24 в 12:15
Деканът на Физическия факултет проф. дфзн Георги Райновски (в средата), Ивайло Младенов и Ани Костова

135 години отбелязва Физическият факултет на СУ "Климент Охридски"

По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..

публикувано на 01.11.24 в 14:39