Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Владимир Чуков: Провалът, довел до атентатите в Брюксел, е на две нива

Снимка: БГНЕС

Тази сутрин в ефира на „Нашият ден” професорът по арабистика открои още интересни детайли около извършителите на нападенията в белгийската столица от 22 март. Според него, двете основни причини за случването на подобни нападения в европейските градове са провалената интеграционна формула в Западна Европа и огромните пропуски в сектор „Сигурност”. Проф. Чуков изрази съмнение и във функционалната способност на Кралство Белгия да се справи със заплахи от този тип - заради факта, че в антитерористичното звено на страната работят едва 600 души и всеки един от тях е длъжен да се съобразява с абсурдното местно изискване, според което всеки заподозрян в терористична дейност трябва да се наблюдава от 36 служители на реда. „Сами разбирате, че съвсем естествено държавата няма капацитет да се справи с това и затова просто прекратява наблюденията!”
А последиците от този факт влизат в новинарските емисии на дни като 13 ноември и 22 март.
Арабистът добави още, че цялостният модел на интеграция в западните общества е сбъркан и че няма как същият да бъде работещ при опита за справяне с бежанската криза. След като един човек, роден в Белгия, второ поколение емигрант, завършил католически колеж и висше образование в страната, може да се превърне в екзекутор на своите съграждани, то какво ни кара да мислим, че хората, пеещи химните на Ислямска държава в белгийски бежански лагери са по-малко опасни? Това са само част от въпросите, на които отговори проф. Чуков. Чуйте какво още каза той за политиката по отношение на бежанците, за оградите по границите и за решенията, които ще трябва да вземе Европа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35