Той е най-големият непослушник в света и никой не може да се мери с него! Само той може да издигне сестричката си Ида на пилона и тя да се вее като знаме от високо. Или да заложи капан за мишки, а в него да се хване баща му, дори успява да напие прасето и кокошките на съседката, без да се замисля какво ще му се случи след това. Върши повече пакости, отколкото са дните в годината и е любим герой на малки, и големи. Това е царят на пакостите - Емил от Льонеберя! Спомням си,че докато четях книгата, когато бях едва във втори клас се смеех с глас, чак сълзи ми потичаха. Автор на романа е шведската писателка Астрид Лидгрен. Книгата е написана през далечната 1963 година и само за 5 години е преведена на 76 езика. Емил живее в стопанството Катхулт с баща си Антон Свенсон, майка си Алма, по-малката си сестричка Ида, ратаят Алфред, прислужницата Лина и старата Кроса-Мария. Има си две любими неща „шапкътъ” и „пушкътъ”. Когато направи някоя беля получава наказание: стои заключен в бараката на двора. Но, там никак не е скучно. Докато чака да му изтече наказанието, малкото момче дялка дървени човечета. Има си цяла колекция. Романът „Емил от Льонеберя” е написан под формата на дневник, воден от майката на този пакостник. Първото описано приключение е от 22 май, денят, в който Емил си заклещва главата в супника.
неделя, 3 април от 9.00 часа
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg