Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки”: Полин Виардо

Полин Виардо
В поредицата отдаваме внимание на Полин Виардо - вдъхновяващата певица, впечатляващата жена, вещият педагог, прекрасната пианистка, почитателката на руската култура, грижовната майка и съпруга; музата на прочути композитори!
Полин Мишел Фердинанд Гарсия е родена на 18 юли 1821 г. в Париж в испанско семейство на оперни певци. Бащата е знаменитият тенор, композитор, вокален педагог и импресарио Мануел дел Популо Висенте Гарсия, любимец на Росини, а майката - Мария-Хоакина Ситчез, оперна певица и актриса. Полин е с 13 години по-малка от сестра си - певицата Мария Малибран, превърнала се в една от оперните легенди на 19 век със своята завладяваща вокална техника и гласови качества, сценично присъствие и трагичната й ранна смърт.. Брат й е баритонът Мануел Гарсия Младши, един от най-известните музикални преподаватели в Париж. Полин е любимката на баща си, той я обучава на пеене и пиано, а след неговата смърт през 1832 г. майката се намесва и пренасочва вниманието на дъщеря си към певческата й кариера.
От ранна възраст Полин е заобиколена с много музика, пеене и различни езици - испански, френски, английски, италиански и руски. Докато семейството е в Мексико тя взима уроци по пиано и при Маркос Вега, органист при катедралата в Мексико сити. По-късно неин учител става самият Ференц Лист, който е нейната първа детска любов. Едновременно с това учи композиция, хармония и контрапункт с Антон Рейха и пеене с майка си. Мечтата на момичето е да стане пианистка, но съдбата решава да я прослави като певица. Въпреки това до края на живота си Полин остава талантлив изпълнител на пиано.
След внезапната смърт на сестра й Мария през 1836 г. животът на Полин Гарсия се променя - от нея се очаква да продължи семейните певчески традиции. И тя успява - с изисканата си техника, изумителна страст и гласов диапазон се прочува в цяла Европа и Русия. Славата й става толкова голяма, че приятелката й Жорж Санд я използва за прототип в романа си „Консуело“.
В Полин Гарсия са влюбени известни мъже като Алфред дьо Мюсе и Иван Тургенев. Но щастливецът се оказва Луи Виардо, за когото с помощта на Жорж Санд през 1840 г. се омъжва. След брака им Полин продължава да концертира и пее на сцената, преподава и композира музика, а Луи се заема с управлението на артистичната й кариера.
Забележителната певческа кариера на Полин Виардо е съпроводена с огромно композиторско творчество: тя пише над 100 песни по текстове на водещи поети, 5 опери (3 по либрето на Тургенев, 2 по нейни собствени); хорови песни и много инструментална музика, сред която два тома упражнения за цигулка и много клавирни творби. Пише и наръчник по пеене, който е прекрасен образец за вокалните изпълнения през 19 век. Издава вокални версии върху мазурки на Шопен.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна ще се проведе четвъртото за страната ни издание на "Игра за световен мир"

Форматът е създаден още през 1978 г. от американския учител Джон Хънтър. Предназначен е за деца от 9 до 18 години и представлява реалистична политическа симулация, участниците в която се опитват да решат глобални проблеми в областта на икономиката, екологията, международните отношения, въоръжените конфликти и т.н. Целта е да се излезе от кризите с..

публикувано на 25.08.24 в 09:30
Регионален исторически музей - Плевен

Културно-историческото наследство формира идентичността на един народ

"Нашето разбиране е, че културно-историческото наследство е много повече отколкото наука, култура, изкуство, държавно управление и т.н., тъй като всички те могат да се надграждат, усъвършенстват и развиват, докато културно-историческото наследство е овеществена историческа памет, която има своето хронологическо време. За един народ и една..

публикувано на 25.08.24 в 08:15

В музея в Чепеларе има скелет на мечка, живяла в Родопите преди 12-13 000 години

"Музеят на родопския карст представя различни артефакти от Родопите. Експозицията насочва към пещерите и скалите, в които се образуват – варовиците, а след това преминава към биоспелеологията, множеството прилепи и един вид като бръмбара-светломразец, известен с това, че при излизане на светлина умира.  В началото е отдел "Геология", който..

публикувано на 22.08.24 в 14:10
Родната къща в Ново село

Думите, които водят към детството

В предаването "За думите" д-р Магдалена Абаджиева, главна асистентка в Института за български език, авторка на поезия и поетична проза, споделя своята любов и отговорност към живите спомени от един останал в миналото свят, към който се връща с помощта на думите от детството си. Какво означава "пищнк", "дулангач", "фараш", "тарпазан", "язлъ",..

публикувано на 22.08.24 в 12:10

Историята като ода

Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет..

публикувано на 21.08.24 в 17:58