Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виенска класика в първия концерт на радиосимфониците с новия главен диригент – Росен Гергов, 8 април от 19 часа директно от зала "България"

БНР Новини
Росен Гергов
Снимка: Ekisei Sonoda

Дебютът на новия главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР Росен Гергов ще бъде „класически“ – програмата на вечерта включва творби от тримата най-видни представители на тъй наречения „виенски класицизъм“:  Хайдн, Моцарт и Бетовен.  Ще бъдат изпълнени: Симфония №35 в ре мажор, номерация по Кьохел 385 „Хафнер“, Концерт за тромпет и оркестър в ми бемол мажор от Йозеф Хайдн и Симфония №1, до мажор, опус 21, от Лудвиг ван Бетовен. В концерта участва и тромпетистът Петър Македонски, който от 2011-а е част от състава на оркестъра.

Симфония „Хафнер“ на Моцарт е създадена  през 1782 година. Тя била предназначена за семейното тържество в дома на бургмайстера на Залцбург – Хафнер. Моцарт възнамерявал да композира серенада във формата на сюита, която се състои от самостоятелни пиеси, но в процеса на работа творбата приела формата на симфоничен цикъл с традиционните четири части, а написаните преди това встъпителен марш и един от двата менуета отпаднали от окончателната редакция на произведението. Творбата била изпълнена за първи път публично във Виена на 30 март 1783 година. Моцарт бил приятно изненадан, когато получил партитурата от Залцбург. „Новата „Хафнерова симфония“ ме удиви – пише  той  на  баща си. – Съвсем бях забравил за нея, а тя очевидно е направила много приятно впечатление“. Композиторът имал право – пълната с искрящ оптимизъм симфония и до днес се ползва с огромната любов на публиката и заема трайно място в концертните програми! Творбата е в традиционния четиричастен цикъл. Названията на частите са: Алегро кон спирито, Анданте, Менуето, Финал-престо.

Концертът за тромпет и оркестър в ми бемол мажор от Йозеф Хайдн е създаден през 1796 година (по онова време композиторът бил 64 годишен). Творбата е написана специално за Антон Вайдингер – австрийски тромпетист и изобретател на тромпета с клапанен механизъм, който дава възможност да бъдат изпълнявани хроматични мелодии. Тромпетите с клапи не се оказали много удобни и впоследствие били изместени от тромпетите с вентили. По този начин концертът на Хайдн, заедно с концерта за тромпет на Хумел, е сред редките образци на произведения, писани за този инструмент. Частите на творбата са три: Алегро, Анданте, Финал-алегро

Бетовен започнал работа над Първата си симфония през 1799 година и я завършил следващата пролет. Това било най-безметежното време в живота на композитора, който по онова време бил на върха на музикална  Виена – редом с прославения Хайдн, при когото преди това бил вземал уроци. Виртуозните импровизации на Бетовен поразявали еднакво силно както любителите, така и професионалистите, тъй като като пианист той наистина нямал равен.
Премиерата на Първата симфония била във Виена на  2 април 1800 года (т.е. преди 216 години и 6 дни). Тя се превърнала в събитие не само за живота на композитора, но и в музикалния живот на столицата на Австрия. Това бил първият голям авторски концерт на Бетовен, свидетелстващ за  популярността на 30-годишния по онова време композитор. Дори само името му било достатъчно да събере пълна зала, а този път залата била на Националния придворен театър.
Симфонията е посветена на Барон фон Свитен – известен виенски меценат, владетел на голяма капела и пропагандатор на творчеството на Хендел и Бах, автор на либретата на ораториите на Хайдн.Творбата е написана в четири части: Адажио молто – алегро кон брио; Анданте кантабиле кон мото; Менует; Финал – рондо алегро молто е виваче.

СнимкаРосен Гергов е роден през 1981 година. Възпитаник е на  НМУ „Л.Пипков“, където най-напред  започва да свири на пиано при Милка Митева, а след това - на кларинет при Борислав Йоцов, вземайки и уроци по дирижиране при Михаил Ангелов. По-късно продължава обучението си при Леополд Хагер и Сейджи Озава. Гергов дирижира ORF Radio-Sinfonieorchester при дипломирането си и става асистент-диригент в Tonkünstler Orchester – позиция, която заема до 2009 година.
Росен Гергов е лауреат на Първия международен конкурс за диригенти на името на Евгений Светланов през 2007. Неговият запис на творби от Дейвид Чески със Symphony Orchestra of the Norrlandsoperan е номиниран за наградите Grammу през 2008 година. Гергов има записи за Би Би Си, Баварското радио и ORF Австрия.
Младият диригент печели широко международно признание, както за изявите си на концертния подиум, така и на оперната сцена, с репертоар от Моцарт до творби, определяни като най-големите предизвикателства на съвременната музика.

Петър Македонски е един от изключително талантливите млади инструменталисти у нас. Израснал в музикално семейство, той свири класическа музика от малък и обича да слуша класика и джаз. Бил е първи тромпет в оркестъра на Националната опера и балет и в Софийската филхармония, а от 2011 година е солист-тромпетист в Симфоничния оркестър на БНР. През 2015 г. талантливият музикант нашумя с концертите „Приказки за тромпет“, в които заедно с актрисата Сандра Петрова запознава децата и техните родители с историята и особеностите на инструмента тромпет.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05