Концерт на Виенския камерен оркестър ще се състои в Дома на културата "Борис Христов". Той е част от Австрийските музикални седмици в България, които отбелязват 20-ия юбилей на фестивала у нас. По повод юбилея, за първи път участва оркестър от Австрия – Виенски камерен оркестър, създаден през 1946 г. В програмата са включени: Дивертименто в ре мажор от Моцарт, което се радва на особена популярност сред публиката, композирано от Моцарт, когато той е на 16 години, както и творби от Хертел и Брамс. Фестът се организира от Посолството на Австрия, като през изминалата 2015 г. Пловдив се включи за четвърти път в проекта с два концерта, съвместно с Държавна опера Пловдив и австрийски солисти. Фестивалът е част от Календара на културните събития на Община Пловдив за 2016 година и се организира с нейна подкрепа. 19 ч.
Виенски камерен оркестър е основан през 1946 г. През своята 70-годишна концертна дейност оркестърът се е утвърдил като един от водещите камерни оркестри в музикалния свят. Първият главен диригент на оркестъра Карло Дзеки, дългогодишният ръководител Филип Антремон, както и редовната съвместна работа с гост диригенти като Йехуди Менухин и Шандор Вег допринасят за стила и облика на оркестъра.
Под ръководството на настоящия главен диригент Щефан Владар Виенски камерен оркестър продължава да затвърждава международния си авторитет.
Виенски камерен оркестър има многобройни изяви в родната Виена, където наред със собствен концертен цикъл в Концертхаус оркестърът свири и в Музикферайн и Театър на р. Виена. Концертните турнета на всички континенти се посрещат с много висока оценка от публиката.
ПРОГРАМАТА:
Волфганг Амадеус Моцарт
Дивертименто в ре мажор, KV 136
Allegro
Andante
Presto
Произведенията с развлекателна музика, които Волфганг Амадеус Моцарт композира по различни поводи по поръчка срещу заплащане, дълго време са били подценявани и омаловажавани като качество – в сравнение с другите произведения на гениалния композитор. Всъщност се е забравял фактът, че за композиторите, които не са били постоянно назначени като дворцови музиканти или от някой епископ, приемането на поръчки за композиции е било единствената възможност за осигуряване на някакъв доход.
Наред с „Малка нощна музика“ – най-известната и най-често изпълнявана развлекателна музика от Моцарт, Дивертименто в ре мажор, KV 136 е сред композициите за камерен оркестър, които се радват на особена популярност сред публиката. Моцарт композира това произведение на 16 години, във времето между второто и третото пътуване до Италия, така че италианското влияние е особено осезателно в тази композиция.
Паул Хертел
Три пиеси „В емиграция“, Oп. 51 / 16-12-13
Край & Начало (oп. 51/16)
Спомен (oп. 51/12)
Хотел Метропол - Москва (oп. 51/13)
Три фрагмента от дълга поредица асоциации с отминали емоции.
Концепцията: Музиканти се срещат пред една полусрутена барака за концерт на открито. Музиката, която дълго е съхранявана в телата, се разпада и се смесва наново. Казват, че всеки от нас би трябвало да се отдалечи само няколко километра от обичайната си среда и вече е чужденец, емигрант.
Защо тогава не искаме да разберем, да помогнем? Защо ли?!
Йоханес Брамс
Струнен секстет № 1 в си бемол мажор, оп. 18
Обработка за струнен оркестър (Гюнтер Пихлер)
Allegromanontroppo
Temaconvarizioni. Andante, mamoderato
Scherzo. Allegromolto
Rondo. Pocoallegrettoegrazioso
Йоханес Брамс е на 26 години, когато започва да пише Струнния секстет оп. 18. Шест години преди това той се запознава с унгарския цигулар Едуард Хофман, наречен Ремени, с когото предприема концертно турне из Долна Саксония. В Хановер се среща с известния цигулар Йозеф Йоахим, който го представя на Клара и Роберт Шуман. Шуман веднага разпознава изключителния талант на младия композитор и публикува станалата впоследствие известна статия „Нови пътища“ в „Ново списание за музиката“, в която характеризира Брамс като очакваното ново явление. Той се застъпва за него пред издателство "Брайткопф & Хертел", което започва да публикува композициите на Брамс.
Премиерата на Струнен секстет № 1 се е състояла на 20 октомври 1860 г. в Хановер.
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg