Държавата ще търси възможност за допълнително финансиране на археологическия резерват "Деултум", обяви при официалното откриване на обновения комплекс премиерът Бойко Борисов.
От днес изцяло реновираният археологически резерват и създаденият към него музей вече ще посрещат посетители. За първи път експозицията от артефакти, намерени при разкопките край село Дебел, община Средец, е изложена на място. Има предположения, че княз Борис Михаил е бил покръстен тук, разказаха ръководителят на разкопките Людмил Вагалински и директорът на музея Красимира Костова:
Оттук е минала официалната делегация, която е покръстила българите, обясни Костова.
Имаме два-три печата от цар Борис и то много редки, допълни Вагалински.
Надстрояване на великолепните останки - наистина тук има големи строежи, модерни, но те са в земята. Хората, които ще идват, ще гледат само камъни, обясни директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров, който беше категоричен, че по обекта има още работа.
Премиерът подчерта, че е разпоредил на Инспектората по образованието, децата да бъдат водени в "Делтум" на зелено училище, както и да се провеждат там часове по история веднъж месечно.
Сега възложих на заместник-министъра по регионалното развитие да ни намери по коя от програмите да възстановим и баните, а и другите неща, които са действително за втори век уникални постижения, добави Борисов.
Археологическият резерват беше реновиран по проект към оперативната програма "Регионално развитие: Деултум - врата към загадъчната Странджа".
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg