Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Победител в класацията „Надпяване“ за месец март 2016 година е песента „Заспала мамина Мила“

Лазар Налбантов
Лазар Налбантов е представител на младата генерация изпълнители на странджанска народна песен. Роден в гр. Бургас, но корените на родя му са именно от мистична и легендарна Странджа. В семейството му народната песен е ежедневие и Лазар от малък я обич. Негов първи ми баба му Елка, от която са и първите му странджански песни. В Бургас участва в детска фолклорна формация ”Тракийче”, най-популярната фолклорна школа в Бургаски регион. С тази формация, под ръководството на г-жа Нина Матева аз усвоява първите си уроци по народно пеене и  поведението на сцената, как един фолклорен изпълнител трябва да създаде образа на песента и да я представи на публиката. Лазар Налбантов решава, че ще се занимавам с народна музика и  кандидатства  в паралелка за народно пеене в училище ”Добри Чинтулов” гр. Бургас. Там изучава различни музикални дисциплини, които професионално го усъвършенстват. Негов преподавател  по народно пеене е Пенка Петрова, от която младият изпълнител се учи на истинския професионализъм и стил на пеене. В  ученическите си  години се явява на много надпявания и  конкурси, от които има редица награди и отличия.
От 1995 до 2005 г., е солист на формация ”Тракийче“, която осъществява редица концерти както в Бургаски регион, така и в цялата страна, много радио- и телевизионни предавания, и срещи с големите  фолклорни изпълнители като Магда Пушкарова, Калинка Згурова, Златка Ставрева, Жечка Сланинкова, Георги Павлов, Сава Попсавов, Манол Михайлов, от които научих изключително много тънкости в поднасяне на песенното изкуство.
Първият си студиен запис Лазар прави  едва дванадесет годишен  в Радио Стара Загора под диригентството на Ташо Барулов, песента ”Мандо чаша сребърна”, а изпълнението му е включено в юбилейния компактдиск 65 години радио Стара Загора.
Съвместно с гайдаря Петко Янгьозов,  реализират съвместно през 2006 година първият си албум ”Златото на Странджа”. В него са включени 6 автентични странджански мелодии на гайда и 7 типични за региона песни.
През 2008 година композиторът Димитър Колев прави обработка на песента на Лазар Налбантов ”Петко в Ургари духода” и дуетните му изпълнения  със странджанската певица Златка Ставрева. Песните записват в Стара Загора с музиканти от ансамбъл ”Загоре” .
След завършване на средното си образование, Лазар Налбантов кандидатства  в Шуменски университет – специалност история.
От 2009 г. до 2012 г. е председател на Тракийските дружества в бургаски регион, а заедно с Петко Янгьозов основават към Тракийското дружество в Бургас детска фолклорна група ”Тракийска песен”, в която деца и тинейджъри усвояват  народните песни, свирни на гайда и българските традиции.
По специалността си е работил в Исторически музей град Малко Търново, но продължава и музикалната си педагогическа дейност като основава към отдел култура на град Малко Търново и детска фолклорна група ”Зеленика”.
Концертната дейност  на младият изпълнител е изключително богата и разнообразна, особено от както той сформира своя оркестър ”Жарава”.
От 2006 година многократно пътува из страната и чужбина с големите странджански певици Янка Рупкина и Калинка Згурова.
„От тези невероятни певици съм научил и продължавам да уча много неща относно изпълнение и най-вече сценично поведение. Възхищавам се и винаги с огромно вълнение слушам песните на Магда Пушкарова и Георги Павлов. За мен това са емблемите, представящи най-добре странджанската народна песен. Гласовете им и начинът им на изпълнение рисуват най- точно живописната картина наречена Странджа. За мен българският фолклор е уникално творение на народа ни, нещо с което трябва истински да се гордеем че притежаваме. Наш дълга е да съхраним, разпространяваме и развиваме това богатство“ – казва Лазар Налбантов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18