Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Славеят и розата” - от Оскар Уайлд

БНР Новини
Илюстрация: Росарио Рицо

Бъди щастлив! - провикна се славеят. - Бъди щастлив! Ти ще получиш твоята червена роза. Аз ще я създам от музика на лунна светлина и ще я обагря с кръвта на собственото си сърце. Единственото, което искам от тебе в замяна, е да бъдеш верен в любовта, защото любовта е по-мъдра от философията, при все че философията е мъдра, и по-могъща от властта, при все че властта е могъща. Пламеноцветни са нейните крила и цвета на пламък има снагата й. Устните й са сладки като мед, а дъхът й е като дъх на тамян.

„Славеят и розата”, Оскар Уайлд

Ако четем като деца приказките на Оскар Уайлд, ставаме по-възрастни. Ако ги четем като възрастни, ставаме още по-възрастни. Защото всяка от приказките му съдържа специфичната цялост на мъдростта от детството до старостта, която трупаме през целия си живот. Така го умее само Оскар Уайлд. Затова е и вечен. Затова е за всеки. Затова е за всяка възраст. Оскар Уайлд създава сюжетите на приказките си сякаш с душевни субстанции, които изграждат великолепието на световете, за които ни разказва. Вероятно затова от тях навява и тъга. Приказките му са прекрасни, а красивото винаги е крехко, сякаш всеки миг може да бъде разрушено, а това несъмнено е тъжно.
Тази събота ви предлагаме премиерното повторение на „Славеят и розата” - приказка за любовта и саможертвата. Понякога някой трябва да пожертва самото си сърце, за да може някой друг да е щастлив, но дали винаги другият разбира какво е сторено за него и дали смисълът на дареното достига до неговото сърце?

Драматизация: Теодора Димова.
Участват артистите: Ангелина Славова, Юлиана Сайска, Ива Апостолова, Невена Калудова, Велислав Павлов, Георги Михалков, децата Алгара и Йоан.

Със специалното участие на Дони.

Музика: Иван Драголов.
Режисьор: Георги Михалков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00