Гражданско сдружение търси финансиране за превръщането на средновековния Килифаревски манастир в място за поклоннически туризъм. В тази обител е поставено началото на прочутата книжовна школа на Свети Теодосий Търновски.
При разкопки на площ 15 декара са открити останките от средновековния манастир, каза археологът Мирко Робов от гражданското сдружение "Килифарево - минало и бъдеще":
Килифаревският манастир бележи първия етап в дейността на Търновската книжовна школа. Голям манастир, две крепости преди това, най-голямото проучено исихаско средище и средище на един кръг от монаси, играли много активна роля в обществения, религиозния и държавния живот на столицата Търново в средата на XIV-ти век.
Финансирането е необходимо за консервация, указателни табели и брошури за манастира и книжовната школа. Професор Димитър Кенанов от Великотърновския университет припомни кои, освен Свети Патриарх Евтимий, са представители на школата:
И двама търновци, които ръководят съдбините на Православната църква от Прибалтика до Московското царство - Митрополит Киприан Киевский и Московски и на цяла Русия и първият православен митрополит на Литва Григорий Цамблак. Това място, откъдето са тръгнали тези хора, заслужава внимание, тъй като има интерес за поклоннически туризъм не само от България.
Предвижда се в съвременния Килифаревски манастир да бъде създадена музейна експозиция.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg