Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на Европа и европейските културни ценности

БНР Новини
Теодор Стойчев, ръководител на Информационното бюро на Европейския парламент в България, в студиото на предаването "Европейски паралели, за музея, за галерията"
Снимка: Божидар Любенов

На 9 май 1945 година, с подписване на капитулацията на Германия, се слага край на Втората световна война. В нея взимат участие 61 страни, а военните действия се водят на територията на 40 държави. На 8 май Чърчил, президентът Труман и Сталин обявяват края на войната в Европа. А вечерта на 8 срещу 9 май, в Берлин е подписан окончателният акт на капитулация от представители на Немското главно командване, в присъствието на представители на Върховното командване на Съюзните сили и Върховното главно командване на Съветските войски.
На 9 май отбелязваме и още един празник – Денят на Европа. През 1985 година, на среща на ръководителите на страните от Европейския съюз,  9 май е определен за Ден на Европа - като символ на стремежа на европейските народи към мир, просперитет и единство на Стария континент. На този ден през  1950 г. е поставено началото на европейското обединение, с декларацията на френския министър на външните работи Робер Шуман. Той предлага създаването на Европейска общност за въглища и стомана (ЕОВС), която има за цел обединяване на производството на въглища и стомана на страните участнички в проекта. В инициативата се включват Франция, Западна Германия, Италия, Нидерландия, Белгия и Люксембург. Това е структурата, която служи за основа на създадения по-късно Европейски съюз.
Отбелязването на Деня на Европа в европейските държави с празнични прояви, е още една възможност да се вдъхне увереност на гражданите на Стария континент, че могат да живеят с усещането за стабилността на европейския проект и да се чувстват обединени европейци. Но така ли е наистина, случва ли се това в „живия“ живот?
В това предаване разговаряме за европейските културни ценности и европейското културно наследство с Теодор Стойчев, ръководител на Информационното бюро на Европейския парламент в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавна опера Варна кани децата зад кулисите с "Оперни тайни"

Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..

публикувано на 21.02.25 в 10:03

Как старите велосипеди ще оживеят в спектакъла "Коса"?

Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..

обновено на 21.02.25 в 09:16

Праисторическите тайни на Стара Загора – събитие с акад. Николов

На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..

обновено на 21.02.25 в 09:02
Яница Радева

Яница Радева е разказвач на месец февруари в Столична библиотека

В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Впрочем тя пише проза, но и..

публикувано на 21.02.25 в 09:00

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00