Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актуално: Георги Дичев и Георги Стефанов

Георги Дичев (вляво) и Георги Стефанов
В празничното издание на „Законът и Темида“ почетохме Деня на Св. Георги с две интервюта на живо с двама именници – не са в политиката, въпреки че се интересуват от политическите процеси, не са хора на изкуството, защото са избрали други професии... и двамата са действени личности, които само с невероятните си усилия променят бавно – и с помощта на съмишленици разбира се – променят обществена среда у нас. Председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев избран още при формирането й след приемането на Закона... и днес, след кратко прекъсване е отново председател. Вечният стремеж на представляваната от него организация е – законодателни промени, с които да се постигне баланс между правата на длъжници и взискатели, като се запази бързината и ефективността на изпълнителния процес и пълната му прозрачност. Като лична своя задача е приел бавната промяна на онзи манталитет на някои хора, че ако може – някак си да си плащаш. Правилата трябва да бъдат за всички, смята г-н Дичев.
Другият именник – Георги Стефанов е еколог. Своята обществена задача е приел като вечна борба с настъпващите климатични промени... като член на организацията ВВФ и като преподавател в Нов български университет. Една от последните цели, които си поставя е да приобщи младите хора към природата, връщайки ги назад – към ценностите и традициите на българското село и на земеделието. Организира Лятна академия за млади хора с екологосъобразно мислене в Северозападния край. Напоследък като че ли става модерно групи млади хора да отиват в почти изоставени села да да организират живота си там, там където модерните технологични постижения почти ги няма и започват някак си от нулата. Според Георги Стефанов в това има голям заряд за в бъдеще, и негова цел е да приобщава тези млади хора към ценностите на земеделието и българската земя. Бизнесът на бъдещето за България вижда в изграждането на добре организирано екоземеделие, което само по себе си ще опази природата в България, а и не само у нас.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12